Czytanie w Międzyrzecu Podlaskim

  • 11.09.2019, 12:04
  • Paulina Pietrzak
Czytanie w Międzyrzecu Podlaskim
Poniedziałkowe popołudnie wypełniły polskie nowele, czytane przez dyrektorów szkół, pedagogów oraz uczniów. Wydarzenie wpisało się w już ósme, obchody Narodowego Czytania, które świętowane jest w całej Polsce.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11.00 w anturażu pałacu Potockich. Na miejscu licznie zebrała się młodzież z międzyrzeckich szkół, która z zaangażowaniem słuchała fragmentów aż ośmiu nowel. Przytoczone zostały fragmenty lektur, takich jak: "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego, a także "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza.

 Podczas czytania nowel, zebrani uczniowie otrzymali kartki z pytaniami, dotyczącymi przytaczanych fragmentów. Pytania wymagały skupienia, ponieważ niejednokrotnie dotyczyły szczegółów. Pojawiło się osiem pytań, dotyczących np. wykonywanego zawodu przez Tomasza, bohatera "Katarynki", jakiej maści był koń, którego stracił bohater "Orki", albo jak wabił się pies tytułowej "Dobrej pani"?

 

Paulina Pietrzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe