Rossosz: Sprawca ukarany, rzeka czeka na konserwację

  • 12.09.2019, 13:53
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Rossosz: Sprawca ukarany, rzeka czeka na konserwację
Znane są już wyniki badań próbek wody z Muławy, w której wypłynęła duża liczba ryb. Do ich śnięcia doszło m.in. w wyniku wpuszczenia do rzeki zanieczyszczeń, pochodzących z biogazowni w Kożanówce. Firma została ukarana mandatem. Okazuje się jednak, że do zdarzenia przyczyniły się również inne czynniki.

Sprawę opisywaliśmy w 35 numerze "Słowa Podlasia". 11 lub 12 września do Muławy, która przepływa przez Rossosz, została wylana substancja organiczna. W konsekwencji doszło do śnięcia żyjących tam ryb, a sama rzeka śmierdziała przez kilka dni. Sprawą zajęła się  Inspekcja Ochrony Środowiska, która pobrała próbki wody do analizy fizyko-chemicznej. Jednocześnie  w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia rzeki przez biogazownię rolniczą, mieszczącą się w Kożanówce, w zakładzie rozpoczęto kontrolę interwencyjną.

Próbki wody trafiły do Centralnego Laboratorium Badawczego w Lublinie. Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie Delegatura w Białej Podlaskiej, próbki pobrano z dwóch punktów – poniżej i powyżej wylotu z biogazowni. Wykonano badania różnych wskaźników jakości wód, m.in. zawartości tlenu rozpuszczonego, temperatury, odczynu pH czy CHZT, czyli wskaźnika oznaczającego ilość zanieczyszczeń w wodzie. - Stan jakości wody, pobranej powyżej wylotu z biogazowni pod względem większości badanych wskaźników jakości, wskazywał na jakość właściwą I i II kasy wody, podczas gdy jakość wody pobranej poniżej wylotu biogazowni, była właściwa do III i IV klasy wody – podaje Edward Dec. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, z 10 września

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe