Międzyrzec Podlaski: Ludzie mają już dość smrodu

  • 20.09.2019, 07:48 (aktualizacja 20.09.2019, 07:59)
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Ludzie mają już dość smrodu
Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy osiedla przy ul. Ogrodowej. Niedawno dowiedzieli się, że w niewielkiej odległości od ich domów, w Zaściankach na terenie międzyrzeckiej gminy ma powstać chlewnia na kilka tysięcy sztuk trzody. Stanowczo sprzeciwiają się inwestycji, wskazując na to, że w mieście i tak już nie da się wytrzymać z powodu smrodu generowanego przez okoliczne zakłady.

Wokół Międzyrzeca powstają jak grzyby po deszczu kolejne zakłady przemysłowe. Niestety część z nich jest uciążliwa dla mieszkańców, którzy skarżą się na smród unoszący się m.in. z biogazowi w Zaściankach i kurników. Ostatnio pojawił się problem z chlewnią, która ma powstać na granicy miasta i gminy. – Chcemy po pierwsze wiedzieć, czy decyzja środowiskowa została już wydana przez gminę. Jeśli tak, na jakiej podstawie? Dlaczego nikt nie informuje nas o tak uciążliwych inwestycjach w pobliżu naszych domów? – dopytują. Biogazownię w lipcu skontrolowali funkcjonariusze inspektoratu ochrony środowiska. Przyczyną miał być otwarty zbiornik, w którym gromadzona jest ciecz poprodukcyjna tzw. poferment. Zakład został zobowiązany do ograniczenia uciążliwości odorowej.

O inwestycję zapytaliśmy wójta Krzysztofa Adamowicza: - Decyzja środowiskowa dotycząca budowy chlewni została wydana w 2016 roku. Była pozytywna, ponieważ zarówno sanepid jak i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie również wydały pozytywne opinie. My nie mieliśmy w tej sytuacji innego wyjścia – zaręcza. Zwraca też uwagę na to, że budując zakład drobiarski na terenie Międzyrzeca, jego władze musiały liczyć się z tym, że w ościennych gminach zaczną powstawać kurniki lub inne uciążliwe obiekty. Gmina jest na etapie opracowywania planu zagospodarowania przestrzennego. – Teren wokół biogazowi w Zaściankach jest jedynym obecnie miejscem, gdzie taki plan funkcjonuje. Dodatkowo wystąpiono o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie rozbudowy biogazowni. Każdy inwestor jest jednak zobowiązany do przedstawienia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko – dodaje wójt.  

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, z 17 września.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hodowca z podlasia
hodowca z podlasia 27.09.2019, 17:48
no ale jak to? głosowali na pis, to zmienili prawo i niedługo będzie można budować chlewnie nawet w środku wsi, pod domami.
a teraz zdziwienie, nie pasuje, bo śmierdzi?
Kupcie sobie maski z 500+ ;)
Czarny
Czarny 16.12.2019, 09:03
Odkupi Pan domy od swoich sąsiadów? Po cenie sprzed budowy swojej inwestycji?
Mietek z Hałas.
Mietek z Hałas. 22.09.2019, 12:12
Ta biogazownia przypadkiem nie jest w Halasach?
Gość
Gość 22.09.2019, 10:13
Tak "rządzą "działacze PO-PSL, aby swoim zylo się dobrze. Przecież te chlewnie i kurniki są za zgodą i aprobatą, tych wszystkich Adamowivzow, Kotów, Lesiukow, Litwiniukow
Ja
Ja 22.09.2019, 07:23
Przez biogzownie smród jest okropny żadnych podobnych inwestycji won
Ziomek
Ziomek 22.09.2019, 00:07
A co na to wójt ? I co na to radny niby z gminy a mieszkający w zachajkach czyli jednak nie w swojej gminie? Cos chyba niezłe przekręty w tej gminie odchodzą. I wyborców mają za nic . A smród bedzie się ciągnął...
Rolnik
Rolnik 21.09.2019, 21:42
Teraz wszystko śmierdzi , ludzie którzy pracują uczciwie są poniewierani a ci , którzy z państwa ciągną mają najwięcej do powiedzenia. Przykre
maior
maior 21.09.2019, 20:10
moze już strczy tych ferm
ze sztucznym mięsem
nie TRUJCIE NAS
Okej
Okej 21.09.2019, 19:00
I tak smierdzi i tak wiec jeden zaklad w te czy wewto nie robi roznicy, a jak juz powstanie to pierwsi beda kupowac bo na swieta trzeba cos zrobic! Kotleciki na obiadek zjedza!!
ZenonKwik
ZenonKwik 16.12.2019, 09:02
Głupota. Budować tak, żeby nie przeszkadzać innym. Smakuje tak samo a ludzie nie muszą szukać nowych domów i mogą żyć godnie.
Xd
Xd 22.09.2019, 13:10
To może postawić chlewnie u pana na podwórku?
czyt
czyt 20.09.2019, 20:08
Przemysł, należy lokować w STREFACH PRZEMYSŁOWYCH. Tuczarnie, to nie jest wieś i rolnictwo indywidualne, to PRZEMYSŁ i tego konsekwencje. A głuptasy, chcą to zezwalać w uzdrowiskach i sypialniach.
jestem na TAK
jestem na TAK 20.09.2019, 16:23
A gdzie mają budować na wsi nie bo za blisko zabudowań ,i słoiki domki letniskowe sobie postawili , na szczerym polu nie bo wiatr wieje i śmierdzi , to pytam gdzie w lesie nie bo Natura 2000 tys opamiętajcie się , pewnie tym co przeszkadza to najlepiej 500 + brać i nic nie robić a jak ktoś coś robi to śmierdzi . Tylko potem w płacz że z DK mięso wiozą kury z Chin czy tam innego kraju ludzie to tylko narzekać umieją
gXtr
gXtr 16.12.2019, 09:01
Proszę się rozejrzeć. Miejsc na to jest bardzo dużo.

Chlewnia na północ od Michowa w lubelskim. W lesie.
Kurniki na wschód od Brzeźć koło Stężycy w lubelskim. W lesie.

I znam setki innych przypadków gdzie nikomu to nie przekszadzało. Nikt o takich nie mówi - bo nie ma protestów.
Tadzik
Tadzik 27.10.2019, 17:17
Czy wie pan/pani jaki zapach będzie wydzialala chlewnia z taką ilością trzody? Czy wie pan/pani gdzie trafi obornik z chlewni? Czy wie pan/pani, że zapach nie będzie uciążliwy tylko dla mieszkańców wsi zascianki ale dla całego Międzyrzeca?
Dobrze, że troszczy się pan/pani o polska gospodarkę ale skąd pewność, że chlewnia będzie polska, że inwestycja nie jest prowadzona przez lobby innego państwa, że wszystkie przychody nie trafia w rece Duńskie czy właśnie Chińskie? A tylko zapach do Miedzyrzeckich nosow.
Ile osób z okolicy znajdzie pracę w tym zakładzie? Najwyżej kilka.
Zaraz zostanie otwarta bezpodatkowa strefa by ściągnąć "nowa inwestycje" a tak naprawdę pieniądze do kiesy lokalnych polityków. Tworząc z nas Polskę klasy B, będąca smierdzacym zapleczem "nowoczesnej Europy" .
Inwestycja ta pociągnie za sobą brak jakiejkolwiek możliwości rozwoju gospodarki wokół Miedzyrzeckich jeziorek. Zachamouje jeszcze tlący się plomien chęci powrotu młodych wykształconych osób z dużych miast do spokojnego Międzyrzeca gdzie mogliby rozwijać sobie pomysły, napędzac gospodarkę i zakładać rodziny.
Najwygodniej jest podzielić ludzi na tych po stronie "500+" i tych drugich a później wszystkim śmieć się w twarz gdy oni będą się klucic między sobą... .
Rodzinne miasto mamy jedno i wspólnie powinniśmy się troszczyć by było przyjemne do życia.
Roni
Roni 20.09.2019, 14:20
A szyneczka ze świnki smakuje ?
A schabowy z ziemniaczkami smakuje ?
czas
czas 16.12.2019, 09:00
Dokładnie tak samo smakuje z miejsca w którym nikomu nie przeszkadza. Więc dlaczego budować tak, że ma przeszkadzać?

Poza tym wieprzowinka to już lekko przeżytek. Najgorsze mięso ze względu na zdrowie.
Ja
Ja 22.09.2019, 07:25
Debil

Pozostałe