Biała Podlaska: Wernisaż Pawła Wyborskiego

  • 28.09.2019, 07:15
  • Paulina Pietrzak
Biała Podlaska: Wernisaż Pawła Wyborskiego
Swoje prace w Galerii Podlaskiej przedstawił artysta i socjolog, Paweł Wyborski. - Pejzaże ikony są sposobem, aby podejść pod tę tkankę, warstwę tradycyjnej ikony, właśnie od stron pejzażu, czyli czegoś dla ikony nieoczywistego – tłumaczył podczas wystawy malarz.

Paweł Wyborski, przyjechał do Białej Podlaskiej prosto z Gdańska, gdzie mieszka. Urodził się w Starogardzie Gdańskim. Artysta z wykształcenia jest socjologiem kultury. Zawód ten pozwala mu na spojrzenie na sztukę z dwóch stron – jako osoba, która ją tworzy, ale również, która może ją oceniać. Malarz jest autorem m.in.: ikonopejzaży oraz ikonomaterii. Wyborski stworzył 47 wystaw indywidualnych w całym kraju, a także poza jego granicami.

Podczas wernisażu artysta szczegółowo tłumaczył nazwę wystawy: "Krajobrazy ikony". Jak podkreślał, na większości malowideł, są przedstawione pejzaże, czyli krajobrazy. - Istnieje też jedna grupa obrazów, w której ten krajobraz jest rozumiany jako luźne nawiązanie do samej stylistyki ikony, niż do jakichkolwiek elementów pejzażu. Najliczniejszą grupę prac stanowią jednak krajobrazy ikony, które próbują mówić o ikonie, ale nie używają treściwego języka – wspominał podczas wernisażu Wyborski. Prace artysty można obejrzeć w Galerii Podlaskiej do 2 października 2019 roku. 

Paulina Pietrzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe