Krótki wywiad: O płacy powinien decydować rynek

  • 28.09.2019, 00:00
  • Arkadiusz Kielar
Krótki wywiad: O płacy powinien decydować rynek
Trzy pytania do Tadeusza Konaszuka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Podlasie

Za wami kolejne regionalne spotkanie przedsiębiorców organizowane przez ZPP Podlasie. Tym razem integracyjne spotkanie w Rakowiskach. 

- Tak, to było spotkanie w szerokiej formule, otwarte nie tylko na środowisko zrzeszone w ZPP Podlasie. Byli menadżerzy, dyrektorzy, łącznie blisko 80 osób. Myślę, że to było bardzo udane spotkanie i integracja środowiska, które pokazało również, że przedsiębiorcy nie zamykają się w swoich czterech ścianach. Ale spotykają się, rozmawiają, potrafią się też dobrze bawić. Mamy sygnały, że jest chęć w środowisku, by tego typu spotkania były już cykliczne. ZPP Podlasie zgodnie z naszym hasłem łączy, wspiera i inspiruje. Udowodnia też, że nie jest przybudówką polityczną żadnej z partii, zresztą na naszym spotkaniu byli kandydaci na posłów z różnych ugrupowań. Nie ma też różnic pokoleniowych, na spotkaniu byli zarówno przedsiębiorcy z dużym doświadczeniem jak i młodzi, którzy dopiero są na początku swojej drogi.

Obecnie jest głośno z jednej strony o podnoszeniu płacy minimalnej i trudnościach z tym związanych dla przedsiębiorców. Z drugiej o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS.

- Jeśli chodzi o tę drugą kwestię, to nie wierzę w daleko idące zmiany, traktuję to nieco w kategoriach "science-fiction" i trudno zająć mi tu stanowisko. Co do płacy minimalnej, to jej sztuczne ustalanie dalekosiężnie odbije się czkawką naszej gospodarce. Powinien decydować o tym rynek. Ważne jest oczywiście, żeby pracownicy byli dobrze wynagradzani, ale w skali kraju płaca minimalna, która docelowo ma wynosić 4 tysiące złotych, co innego będzie oznaczać w Warszawie, a  co innego w Białej Podlaskiej, Mrągowie czy innych mniejszych miejscowościach. To się wiąże z wieloma pułapkami. Dlatego nie metody administracyjne, a ewolucja i poszukiwanie takich rozwiązań, które stymulują rozwój gospodarki.  

Jakie plany jeszcze na ten rok w ZPP Podlasie?

- Czeka nas co najmniej jeszcze jedno spotkanie, planowane w październiku. W planach są też następne konferencje i szkolenia. Dużo czasu poświęcamy na edukację, na przekazywanie informacji z rynku i cykl szkoleń dedykowanych różnym grupom przedsiębiorców. Mamy też kilka kolejnych inicjatyw - jesteśmy w trakcie uzgadniania szczegółów i będziemy się dzielić informacjami na ten temat także na łamach "Słowa Podlasia". 

Arkadiusz Kielar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe