Raport: Gmina Wisznice wysoko w rankingu

  • 08.10.2019, 11:27
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Raport: Gmina Wisznice wysoko w rankingu
Tygodnik „Rzeczpospolita” po raz XV opublikował wyniki Rankingu Samorządów 2019. Wśród liderów gmin wiejskich wysokie, bo 3 miejsce zajęła Gmina Wisznice. Najlepszą w regionie gminą wiejsko-miejską okazał się Parczew, który uplasował się na 83 miejscu. Słabo zaś wypadła Biała Podlaska, zajmując na liście miast na prawach powiatu 56. na 65 miejsc.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, celem rankingu jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Nad przestrzeganiem zasad czuwa kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka. Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Finałowa gala Rankingu Samorządów 2019 odbyła się 30 września w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Wtedy też rozdano wyróżnienia najlepszym miastom i gminom w Polsce.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu w naszym regionie jest gmina Wisznice, która zajęła zaszczytne 3 miejsce wśród 1548 gmin wiejskich. Uzyskała 27,68 punktów. Kapituła oceniła trwałość ekonomiczno-finansową w gminie na 5,34, społeczną na 9, 71, środowiskową na 5,13 a jakość zarządzania i współpracę na 7,5 punktu. – Cieszę się z sukcesu, to dla nas ogromna promocja. Ranking dotyczył zrównoważonego rozwoju gminy. To szersze spojrzenie na budżet gminy z perspektywy lat. W ankiecie bada się np. poziom skanalizowania w gminie, na który wpływ miały również działania w poprzednich latach. Myślę, że wysokie miejsce w rankingu to zasługa pracowników urzędu gminy, ale również mieszkańców, w tym przedsiębiorców, gdyż zbadano dochód z deklaracji PIT. Warto podkreślić, że dochody przedsiębiorców rosną. Co więcej, choć gmina jest zadłużona, poziom zadłużenia nie wzrasta. Inwestycje realizowane są za tyle, ile nam pozostaje nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi. To jest nasz wkład własny do projektów unijnych – podkreśla Dragan.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe