Międzyrzec Podlaski: Miasto przeciw inwestycji w gminie

  • 08.10.2019, 11:58
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: Miasto przeciw inwestycji w gminie
Na ostatniej sesji miejscy radni podjęli temat budowy chlewni na terenie międzyrzeckiej gminy niedaleko skrzyżowania dróg nr 2 i 19, w sąsiedztwie istniejącej już biogazowni. Inwestycja ma powstać blisko granic administracyjnych miasta. Interpelację w tej sprawie złożyli Barbara Jurkowska i Dariusz Teleszko.

Chlewnia na kilka tysięcy sztuk macior w cyklu zamkniętym z utylizacją odpadów w biogazowni ma powstać na granicy miasta i gminy. Mieszkańcy północno-zachodniej części Międzyrzeca już teraz skarżą się przykre zapachy z biogazowni. Petycję z prośbą o pomoc w zablokowaniu inwestycji do parlamentarzystów podpisało kilkuset z nich. O pomoc zwrócili się także do miejskich radnych. - Każdego dnia czuć przykry zapach z biogazowni, a co będzie, gdy powstanie chlewnia na 2500 macior? Narażone zostanie środowisko, brak będzie czystego powietrza, zniszczony zostanie ekosystem przyrodniczy. Apelujemy o pomoc we wstrzymaniu tej inwestycji – interpelują Barbara Jurkowska i Dariusz Teleszko.

- Rzeczywiście problem nowej inwestycji w Zaściankach jest dla mnie zaskakujący. Na spotkaniu z wójtem zadałem wprost pytanie, czy takie decyzje odnośnie chlewni są przygotowywane, a dostałem odpowiedź negatywną. Z pewnością przeanalizujemy decyzje środowiskowe i pozwolenia na budowę z zespołem radców prawnych. Możliwe, że skierujemy sprawę do sądu administracyjnego, by przywrócił terminy na protesty i odwołania od decyzji – informuje burmistrz Zbigniew Kot. Dodał, że jest zaskoczony, że nawet mieszkańcy ościennych miejscowości, nie wiedzieli nic na temat inwestycji. - Rozumiem, że tereny rolne są po to, by odbywały się tam inwestycje rolnicze, ale nie w tak bezpośrednim sąsiedztwie granic miasta – zauważa. 

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe