Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 14:58
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Ludzie z pasją: Z miłości do ludowej tradycji

Jadwiga Szypiło to lokalna działaczka kultury i miłośniczka ludowych tradycji. Od 1971 roku jest opiekunem Zespołu Śpiewaczego z Rozwadówki. Przez trzy lata pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sosnówce. Uwielbia gotować, interesuje ją przede wszystkim kultura i tradycja rodzinnych stron. Jedną z jej pasji jest kolekcjonowanie tradycyjnych strojów, których w swoim domu ma kilkaset. Najstarsze z nich liczą ponad 100 lat.
Ludzie z pasją: Z miłości do ludowej tradycji

 

Miłość i szacunek do tradycji wyniosła z rodzinnego domu w Rozwadówce. - Urodziłam się i dorastałam w rodzinie, która zawsze dbała o tradycję i kulturę ludową. Moja mama śpiewała w zespole, który jako jeden z pierwszych zaczął funkcjonować na terenie obecnego powiatu bialskiego. Od zawsze mój dom był przepełniony tradycyjnym śpiewem i miłością do ludowości i tradycji – opowiada Jadwiga Szypiło. Jak mówi, nie tylko w jej domu kultywowano dawne tradycje. - Cała wieś była zaangażowana w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Najważniejszym były dożynki, które organizowaliśmy niezależnie od tego, czy rok był lepszy czy gorszy pod względem plonów. Dożynki bowiem były nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu i integracji, ale przede wszystkim okazją do występów ludowych. Podczas nich bawili się wszyscy, starsi i młodsi. Cała rozwadowska społeczność była niezwykle zgrana i zorganizowana – wspomina.

W 1969 roku rozpoczęła pracę jako gospodarz w Klubie Rolnika w Rozwadówce. Dwa lata później powstał Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, którego pierwszym opiekunem był Jan Wegiera. Zainteresowanie zespołem było od początku ogromne. Ludzie garnęli się, by uczestniczyć w próbach, występach i wspólnych wyjazdach. – To była taka odskocznia od codzienności i wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Kiedyś nie było telewizorów, komputerów, więc ludzie znajdowali sobie inne zajęcia – zauważa działaczka kulturalna. Od 1971 roku to ona jest opiekunem zespołu. Dzięki niej grupa uczestniczyła w Przeglądach Kapel i Śpiewaków Ludowych, przeglądach kolęd w Zalesiu, Tucznej, Sławatyczach, Konstantynowie, Opolu Lubelskim, Serpelicach i wielu innych na terenie powiatu i województwa. Zespół zdobywał niejednokrotnie nagrody, dyplomy i wyróżnienia.

Dzięki Jadwidze Szypiło w repertuarze grupy oprócz nadbużańskich dumek i pieśni chachłackich, znalazł się piękny obrzęd dożynkowy, ukazujący jak przed drugą wojną światową wyglądała praca rolnika od siewu do zbioru. W ramach ceremonii członkowie zespołu wykorzystują oryginalne stroje oraz narzędzia rolnicze przy poszczególnych pracach. 

- Przygotowujemy dożynkowe pieśni, które przekazywane są w naszej miejscowości z pokolenia na pokolenie. Przedstawiamy jak niegdyś kosiło się zboże kosami i sierpami, jak dziewczęta je później podbierały idąc za kosiarzem, a później jak się je związywało w snopki i młóciło cepem – wylicza. Opiekunka śpiewaczego zespołu od lat organizuje dożynki parafialne, podczas których wraz z zespołem wystawia ów obrzęd.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama