Zalesie: Piękny jubileusz 75- lecia Szkoły Podstawowej

  • 08.10.2019, 12:10
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Zalesie: Piękny jubileusz 75- lecia Szkoły Podstawowej
Szkoła Podstawowa w Zalesiu 27-29 września obchodziła Jubileusz 75-lecia. Z tej okazji placówce nadano imię Polski Niepodległej, a społeczności szkolnej przekazano nowy sztandar. W murach szkoły spotkali się absolwenci, którzy mieli okazję przypomnieć sobie lata nauki.

Z dostępnych kronik wynika, że szkoła funkcjonuje w obecnym miejscu od września 1944 r i została wtedy ulokowana we dworze należącym przed wojną do rodziny Sobolewskich. Zaczęło wówczas uczęszczać do niej 74 uczniów.

W latach siedemdziesiątych budynek był przebudowany i stracił swój przedwojenny, zabytkowy charakter. Kolejna przebudowa wraz z rozbudową miała miejsce w latach 2002-2004. Wtedy to powstał nowoczesny kompleks szkolno-sportowy, w skład którego wchodzą dwa segmenty z salami dydaktycznymi, wyposażonymi w tablice multimedialne z dostępem do Internetu, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, siłownia, stadion, małe boiska sportowe, teren zabaw dla najmłodszych dzieci, stołówka z zapleczem kuchennym. Obiekt przystosowany jest do pobytu osób niepełnosprawnych – posiada podjazdy, windę. Cały kompleks ogrzewany jest przez ekologiczną kotłownię gazową.

Tak nowoczesny obiekt powstał dzięki ogromnemu zaangażowaniu władz samorządowych na czele z Janem Sikorą wójtem Gminy Zalesie oraz Wojciechem Kołodyńskim dyrektorem szkoły, a także przy wsparciu wielu instytucji. Projektanci, inwestor oraz wykonawca za rozbudowę obiektu otrzymali prestiżową nagrodę Kryształową Cegłę.

W 2018 roku w związku z przypadającą 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę zrodził się pomysł nadania szkole imienia Polski Niepodległej. Społeczność szkolna podjęła wiele działań zmierzających do nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru. Jak podkreślał wielokrotnie dyrektor Wojciech Kołodyński, to działanie jest także ukoronowaniem jego wieloletniej pracy na rzecz szkoły, w której przepracował nieprzerwanie jako dyrektor 28 lat i jest zaszczycony, że mógł kierować szkołą, z której wyszło wielu absolwentów pełniących ważne funkcje w środowisku lokalnym, a nawet w Polsce. Liczne sukcesy, w tym ogólnopolskie, w dziedzinie ekologii, bezpieczeństwa, teatru, sportu oraz wysokie wyniki w sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych, uzyskiwane na przestrzeni lat przez uczniów przy wsparciu kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu, skłoniły szkołę do podjęcia działań zmierzających do nadania szkole imienia i sztandaru.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe