Biała Podlaska: Ta placówka odpowiada amerykańskim standardom

  • 10.10.2019, 09:30
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Ta placówka odpowiada amerykańskim standardom
W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny odwiedzili przedstawiciele środowiska medycznego z Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Nie ukrywają, że ich wizyta, to zapowiedź ściślejszej współpracy z bialskim szpitalem, szczególnie w kwestii zagadnień onkologicznych.

Początkiem zainteresowania Amerykanów współpracą z polskimi medykami było porozumienie, które w USA kilka miesięcy temu podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski, dotyczące szczególnie współpracy w dziedzinie onkologii. Teraz nawiązanie stosunków polsko – amerykańskich przenosi się na szczeble wojewódzkie.

- Dzień wcześniej odbyła się konferencja o współpracy województwa Lubelskiego z przedstawicielami stanu Winsconsin w obszarze rozwoju systemu opieki zdrowotnej, edukacji medycznej i badań klinicznych. Dziś chcemy, by nasi partnerzy ze Stanów Zjednoczonych zobaczyli szpital w Białej Podlaskiej. Wierzę, że profesorowie z placówki medycznej w Milwaukee zechcą współpracować z naszym bialskim szpitalem. Liczymy na to, że dzięki temu zyskamy dostęp do nowych technologii, wizyt studyjnych – mówił wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, rozpoczynając, 3 października, konferencję w WSzS w Białej Podlaskiej.

Jak mówi prof. Grzegorz Telega, dyrektor medyczny leczenia chorób wątroby i przeszczepów wątroby u dzieci, wykładowca w Medical College of Wisconsin, placówka tydzień wcześniej podpisała umowę z firmą Komed Centra Kliniczne, która zajmuje się organizacją i prowadzeniem badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych innowacyjnych terapii. - Jestem mile zaskoczony organizacją szpitala w Białej Podlaskiej. Organ odpowiada standardom amerykańskim, więc sądzę, że nasza współpraca będzie owocna. Szef onkologii Uniwersytetu w Winsconsin jest bardzo zainteresowany współpracą ze szpitalami w Lublinie i Białej Podlaskiej. Rozważamy kształcenie badaczy medycznych, by byli konkurencyjni w pozyskiwaniu grantów, liderów medycznych, którzy prowadziliby badania medyczne i pracowali zgodnie ze standardami amerykańskimi – mówi prof. Telega.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe