Radzyń Podlaski: Pojechali śladami pamięci narodowej

  • 11.10.2019, 19:24
  • (joan)
Radzyń Podlaski: Pojechali śladami pamięci narodowej
120 cyklistów wyruszyło w trasę, by upamiętnić wrześniową napaść ZSRR na ziemie polskie. To inicjatywa młodzieży z I LO w Radzyniu Podlaskim oraz stowarzyszenia przyjaciół I LO.

To już drugi Młodzieżowy Rajd Rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w Powiecie Radzyńskim. - W rajdzie udział wzięło ponad 120 uczestników, w tym 102 uczniów z  I LO i 5 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 17 opiekunów. - Rajd ma na celu uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej, a ponieważ odbywa się dokładnie w 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, będzie przypominał także zbrodnie dokonane przez radzieckiego okupanta – informuje Ewa Grodzka, dyrektor liceum.

- W trakcie rajdu uczestnicy  odwiedzili kilka Miejsc Pamięci Narodowej. Pierwsze z nich znajdowały się na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim, był to grób harcerzy radzyńskich zamordowanych w lipcu 1940 r. przez Niemców w lesie Sitno i zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. Następnie przejechano ścieżką rowerową pod Pomnik Niepodległości w Radzyniu Podlaskim. Stamtąd uczestnicy rajdu udali się do lasu Sitno, gdzie w miejscu rozstrzelania harcerzy została odprawiona msza. Ostatnim punktem programu  Rajdu było zapalenie zniczy przed pomnikiem w Płudach i powrót w doskonałej atmosferze do Radzynia Podlaskiego.

Rajd honorowym patronatem objęli burmistrz Radzynia Podlaskiego, starosta radzyński i wójt gminy Radzyń Podlaski. Jak zapowiadają organizatorzy, w przyszłym roku cykliści odwiedzą prawdopodobnie Las Baran w gminie Kąkolewnica.

(joan)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe