Wybory: W kraju i na południowym Podlasiu wygrywa PiS

  • 15.10.2019, 08:50
  • Joanna Danielewicz
Wybory: W kraju i na południowym Podlasiu wygrywa PiS
Do Sejmu z okr. 7 wejdzie najprawdopodobniej ośmiu reprezentantów PiS, 2 przedstawicieli PO/KO i po jednym z SLD i PSL/Kukiz'15. W Sejmie zobaczymy m.in. Riada Haidara, Dariusza Stefaniuka, czy Monikę Pawłowską. Nie wykluczone, że z mandatem pożegnać się przyjdzie być może Stanisławowi Żmijanowi. Do Senatu po raz kolejny z naszego terenu wchodzi Grzegorz Bierecki z PiS. Tak wynika z informacji, które do czasu wydania Słowa Podlasia, wciąż były nieoficjalne.

To co na pewno zadziało się w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu, to niespotykana od 1989 roku frekwencja na poziomie 61,1 proc. i wejście do niższej izby parlamentu nieobecnego tam w ostatnich czterech latach SLD i Konfederacji – dwóch najbardziej skrajnych ugrupowań reprezentujących lewe i prawe skrzydło polityczne. Partią wiodącą, będącą w stanie samodzielnie rządzić pozostaje PiS z wynikiem krajowym na poziomie 43,76 procent. To pozwala myśleć poważnie o 239 mandatach w Sejmie. Koalicja Obywatelska z PO i .Nowoczesną na czele, choć zajęły drugie miejsce, to ich wynik oscylujący na poziomie kraju w granicach 27,24 punktów procentowych, daje ugrupowaniu prawdopodobnie mniej mandatów, niż w ostatniej kadencji, bo w granicach 130.

Do Sejmu prawdopodobnie 46 posłów wprowadzi Lewica, której udało się zdobyć 12,52 procent głosów w kraju. W Sejmie z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się również Konfederacja, której eksperci dają 13 mandatów co wynika z procentowej liczby oddanych na nią głosów w wysokości 6,79 proc. PSL/Kukiz'15 czyli Koalicja Polska uzyskała wynik 8,58 procent. Tym samym w Sejmie reprezentować ja będzie zapewne 30 posłów. Ogólnie w kraju w wyborach do Sejmu PiS zdobył przewagę w 14 województwach, PO w dwóch.

Sławomir Sosnowski, kandydat na senatora z ramienia PSL:

Niestety nie udało się wywalczyć mandatu, nad czym boleję, ale chyba to po prostu nie ten czas. Z nastrojów na wsi i wielu rozmów przeprowadzonych z jej mieszkańcami w trakcie kampanii wyborczej wyczuwałem, ze nastroje nie są sprzyjające PSL. Więcej wyborców znalazłem w miastach.

Prawda jest taka, że jak to powiedział nasz poseł Marek Sawicki, na wsi obecnie osób zajmujących się rolnictwem jest około 10 procent i do nich, do tych producentów rolnych argumenty PSL trafiają. Do pozostałych mieszkańców wsi trafił bardziej argument PiS, czyli wsparcie socjalne jakie dostają. (...) 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kaka
kaka 15.10.2019, 19:56
Wstydzę się za Bialczan !!!!

Pozostałe