Biała Podlaska: Nadia jest już po udanej operacji!

  • 16.10.2019, 10:46
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Nadia jest już po udanej operacji!
Nadia Szarek, którą również Czytelnicy Słowa Podlasia wsparli przekazując fundusze na leczenie dziewczynki, jest już po operacji. Została ona przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych. Profesor Lenke, który jej przewodniczył uznał skomplikowany zabieg za udany. Niestety to nie koniec cierpień Nadii. Będą potrzebne kolejne operacje mające na celu prostowanie kręgosłupa.

Dziewczynce od pierwszych miesięcy życia zaczął się wykrzywiać kręgosłup, z związku z tym przeszła wiele operacji w Polsce, jednak nie dały one pomyślnych efektów. Rodzice zdecydowali o szukaniu pomocy gdzie indziej. Doradzono im klinikę w Nowym Jorku, jednak cena operacji opiewała na kilka milionów złotych. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać potrzebną kwotę. Operacja w Stanach trwała osiem godzin i zostały w czasie niej wyjęte śruby i implanty założone wcześniej. Następnie lekarz zdecydował o umiejscowieniu wyciągu czaszkowego wraz z sześcioma śrubami w głowie Nadii. Za ich pomocą nastąpiło wyciąganie i prostowanie kręgosłupa. Po nim przeprowadzono zabieg osteotomii i wszczepiono implant rosnący, który ma zahamować postęp skrzywienia się kręgosłupa.

- Niestety, aby utrzymać wspaniały efekt operacji i żeby wszczepiony implant mógł rosnąć razem z kręgosłupem Nadii, potrzebny jest cykl kolejnych operacji. Mniej więcej co 6-9 miesięcy, aż do zakończenia okresu wzrastania czyli przez najbliższe 5-6 lat. Nie będą to aż tak duże ingerencje chirurgiczne. Nacięcie na plecach będzie wielkości ok. 2 cm, a operacje będą trwały 1-2 godziny. Jednak wiąże się to z kolejnymi cierpieniami dla Nadii. Narkozą , bólem i strachem. Jak również dużymi kosztami – mówi mama dziewczynki Patrycja Tokarska -Szarek. - Jeszcze nie wiemy jak, ale zrobimy wszystko żeby pomoc naszemu dziecku. Ta mała kruszynka już tyle w życiu wycierpiała i jeszcze wiele przed nią, ale ma szanse prowadzić samodzielne życie i musimy jej w tym pomoc – zaznacza Patrycja Tokarska – Szarek.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe