Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:19
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Międzyrzec Podlaski: 900 lat temu powstał Zakon Templariuszy

W mieście zainaugurowano roczne obchody 900-lecia Zakonu Templariuszy. Podczas sobotniego popołudnia w parku Potockich można było natrafić na rycerzy, przysłuchiwać się konferencjom na temat historii średniowiecza i zakonów rycerskich oraz posłuchać przepięknej, średniowiecznej muzyki.
Międzyrzec Podlaski: 900 lat temu powstał Zakon Templariuszy

Wystawa „Templariusze”, którą przez najbliższe dwa tygodnie można podziwiać w pałacu Potockich przedstawia historię zakonu od początku po jego kasatę w 1312 roku. - Pokazuje nam kopie dokumentów m.in. statut organizacji, broń i uzbrojenie rycerzy zakonnych, rzeczy użytku codziennego np. ceramikę, której używali ludzie w tamtym okresie. Są również eksponowane uaktualnione mapy Ziemi Świętej z zamkami Templariuszy i innych zakonów rycerskich, a dodatkowo zdjęcia z miejsc, gdzie byli Templariusze – wyjaśnia Tomasz Sajko, główny organizator imprezy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Międzyrzeckiej.  

Wydarzenie było okazją do wysłuchania wykładów poświęconych historii zakonu i średniowiecza. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Maria Starnawska, prof. Marian Małecki, dr Bogusz Wasik, Mieczysław Bienia, Sławomir Majoch, Paweł Moszczyński oraz Anna Domosławska. Opowiedzieli oni m.in. o okolicznościach powstania Zakonu Templariuszy, architekturze zamków krzyżackich i innych budowli zakonnych, komandoriach francuskich templariuszy, kaligrafii okresu średniowiecza oraz jak Ziemia Międzyrzecka wyglądała w średniowieczu i co się na niej działo.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama