Gmina Sarnaki: Wyróżnienie dla biskupa 

  • 22.10.2019, 11:46
  • Joanna Gąska
Gmina Sarnaki: Wyróżnienie dla biskupa 
Podczas uroczystej sesji wyjazdowej w Serpelicach, sarnaccy samorządowcy podjęli uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa gminy biskupowi Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi. Radni w imiennym głosowaniu jawnym, jednogłośnie poparli inicjatywę wójta Grzegorza Arasymowicza i radnego Mariusza Dudziuka. Słowo Podlasia objęło wydarzenie swoim patronatem.

Inicjatywa wójta Sarnak oraz radnego spotkała się jednogłośną aprobatą. Po laudacji wygłoszonej przez M. Dudziuka, radni poparli pomysł odznaczenia honorowym tytułem biskupa Dydycza, który urodził się i wychował właśnie w Serpelicach i z tym miejscem jest szczególnie związany.

Uroczystość odbyła się na dziedzińcu tamtejszego Zespołu Szkolno Przedszkolnego i objęta została honorowym patronatem biskupa Piotra Sawczuka. Uczestniczyli w niej m. in O. Szczepan Dzyra – jako współgospodarz, dziekan parafii w Sarnakach ks. prałat Andrzej Jakubowicz, radny sejmiku województwa mazowieckiego Wojciech Kudelski, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, burmistrz Drohiczyna Wojciech Bożym, wójt Mielnika Marcin Urbański, wójt Olszanki Grzegorz Pajnowski i zastępca wójta Izabelina Michał Postek. Wydarzenie zgromadziło również wielu mieszkańców gminy oraz delegacje instytucji i jednostek państwowych. Premier Mateusz Morawiecki przysłał list gratulacyjny, który odczytano podczas uroczystości.

Akt nadania honorowego obywatelstwa oraz okolicznościową legitymację przekazali biskupowi seniorowi wójt Sarnak z przewodniczącą rady gminy Justyną Filipiuk. Podkreślali oni jego umiłowanie do lokalnej historii, jego ogromną wiedzę, gorliwe zaangażowanie w sprawy regionalne oraz serdeczność i otwartość na drugiego człowieka. - Te cechy, jak i wiele innych, wraz z działalnością i posługą naszego honorowego mieszkańca gminy Sarnaki są szeroko znane. Nie sposób wymienić wszystkich zasług ks. biskupa, który niewątpliwie jest najwybitniejszą osobowością swoich rodzinnych Serpelic i naszej gminy. W kapłańskiej posłudze zawsze utożsamiał się z charyzmatyczną zasadą Prymasa Tysiąclecia mówiącą, że po Bogu, przed własnym sercem - życiem, ważniejsza jest Ojczyzna – mówi wójt Grzegorz Arasymowicz. 

Cały artykuł znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 października

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe