Biała Podlaska: Służby sanitarne mają już 100 lat

  • 25.10.2019, 10:05
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Służby sanitarne mają już 100 lat
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej z okazji obchodów 100-lecia założenia służb sanitarnych w Polsce zorganizowała wystawę, jaką można oglądać w urzędzie miasta. Złożona jest z kilkunastu plakatów, które mają przybliżyć historię instytucji i jej rolę w społeczeństwie. Prace będzie można oglądać przez dwa tygodnie, później zostaną przeniesione do budynku, w którym mieści się siedziba starostwa powiatowego przy ul. Brzeskiej. 

Chcemy też dotrzeć do mieszkańców powiatu, stąd zdecydowaliśmy o tym, iż wystawa będzie ruchoma – wyjaśnia Marcin Nowik dyrektor PSSE. I przybliża historię sanepidu oraz zakresu jego działania. – Pierwsza ustawa dotycząca służb sanitarnych została podpisana przez marszałka Józefa Piłsudskiego ponad sto lat temu. W tym roku obchodzimy też 65-lecie powstania inspekcji sanitarnej jako urzędu – mówi dyrektor Marcin Nowik.

– Naszą misją jest utrzymanie bezpieczeństwa zdrowotnego dla każdego obywatela. Jest to możliwe dzięki sprawnej identyfikacji i szacowaniu zagrożeń oraz skoordynowanemu nadzorowi. Umacniamy też i zachowujemy zdrowe społeczeństwo poprzez kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań. Muszę powiedzieć, że inspekcja sanitarna jest obecna w życiu każdego Polaka i Polki od urodzenia aż do śmierci. Zazwyczaj narodziny odbywają się w szpitalu, a kontroluje go Państwowa Inspekcja Sanitarna. Nadzorujemy też program szczepień ochronnych, które pozwoliły wyeliminować wiele chorób, które dziesiątkowały nasze społeczeństwo poprzez stulecia. W tym momencie zgony z powodu chorób zakaźnych zdarzają się bardzo rzadko. Jednocześnie stajemy się ofiarą własnego sukcesu, gdyż powstają ruchy, które podważają zasadność i skuteczność szczepień. Postaraliśmy się wyeliminować takie choroby jak polio, błonica i tężec, które są teraz bardzo rzadko spotykane. Obecnie pojawiają się przypadki zachorowań na odrę, co jest wynikiem zaniechania szczepień – wyjaśnia Marcin Nowik.  

Cały artykuł znajdziecie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 22 października

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe