BIAŁA PODLASKA: Kto blokuje budowę Karuzeli?

  • 29.10.2019, 11:12 (aktualizacja 29.10.2019, 11:55)
  • Piotr Pyrkosz
BIAŁA PODLASKA: Kto blokuje budowę Karuzeli? Adam Trochimiuk
W Prokuraturze Rejonowej w Białej Podlaskiej dobiega końca postępowanie w sprawie zarzutów postawionych przez kierownictwo spółki Zielona Galeria, która chce zbudować w mieście galerię handlową. Śledczy wyjaśniają, czy doszło do podrobienia dokumentów m.in. faktury oraz oszustwa i zmuszenia do określonego działania przez jednego z bialskich biznesmenów blokujących budowę Karuzeli.

Zielona Galeria sp. z o.o. od czerwca 2018 realizuje na działce dawnego Zakładu nr 1 byłych Bialskich Fabryk Mebli w Białej Podlaskiej przy ulicy Łomaskiej, budowę Centrum Handlowo „Karuzela”. Inwestycja została już poważnie zaawansowana. Zakończono prace ziemne, wykonano fundamenty i wzniesiono słupy konstrukcyjne do realizacji konstrukcji dachowej. Wszystkie prace realizowane były w oparciu o otrzymane pozwolenie na budowę. Poniesione koszty wyniosły już około 10 milionów złotych.

Uchylone pozwolenie

Tymczasem w październiku 2018 roku pozwolenie na budowę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Decyzja sądu została umotywowana protestem sąsiadów działki z ulicy Stodolnej w Białej Podlaskiej, którzy dowodzili, że część tej działki stanowi ich własność z tytułu zasiedzenia. Działka, o której mowa to teren Bialskich Fabryk Mebli, który został kupiony przez inwestora i stanowi jego własność. Brak możliwości zasiedzenia potwierdził wyrok sądu w Białej Podlaskiej z maja tego samego roku, uznający, że brak jest podstaw prawnych do zasiedzenia. Od decyzji WSA w Lublinie inwestor odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowanie jest w toku.

Tajemnicza pomoc

Osobom chętnym do zasiedzenia działki pomoc prawną obiecał jeden z bialskich biznesmenów, żywo zainteresowany wstrzymaniem inwestycji, która stanowić będzie dla niego konkurencję, a dla mieszkańców Białej Podlaskiej alternatywę zakupową w galerii handlowej. W zamian za to, sąsiedzi mieli oprotestować inwestycję, jako sąsiedztwo uciążliwe. Ich interesy zaczęli reprezentować prawnicy wynajęci przez biznesmena. Po niedługim czasie niektórzy z sąsiadów Karuzeli doszli do porozumienia z nowym inwestorem i zaczęli wyłamywać się z umowy z bialskim biznesmenem. Ten wystawił im fakturę za poniesione wydatki na pomoc prawną. Rachunek za obsługę prawną za okres 21.112017 - 25.09.2018 wynosi milion złotych netto - Potwierdzam, że otrzymałam fakturę opiewającą na milion złotych z rąk osoby reprezentującej biznesmena i złożyłam stosowne wyjaśnienia w bialskiej prokuraturze. Czuję się zastraszana przez osobę, której zależy na zablokowaniu budowy Karuzeli – mówi mieszkanka ulicy Stodolnej.

Milion za prawnika

Jak mówią przedstawiciele Karuzeli, faktura to czysty szantaż w wykonaniu biznesmena blokującego ich inwestycję. - Ma ona wymowę zastraszenia i stanowi próbę wyłudzenia znacznej kwoty. Dla ilustracji: jedna z osób została obciążona za „obsługę prawną” sumą ponad 1 mln zł. Przy czym okres tej „obsługi” wynosił zaledwie około 10 miesięcy. Istotne jest też, że obciążeni nie mieli żadnego wpływu na dobór prawników, mających ich reprezentować. Pojawia się też pytanie, jaką wartość i jaki skutek miała owa „obsługa prawna”? Wszak zasiedzenia nie stwierdził żaden organ. W naszym rozumieniu chodziło wyłącznie o zmobilizowanie „otoczonych opieką” do oporu wobec inwestycji „Karuzeli”. A tak na marginesie, ciekawe czy wystawca faktury odprowadził należny podatek VAT do fiskusa? – pytają inwestorzy w doniesieniu, które trafiło do prokuratury  w Białej Podlaskiej.

Śledztwo prokuratora

Bialska prokuratura na razie prowadzi postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. W jego toku nie wydano więc jeszcze postanowień o postawieniu zarzutów. Zostało wszczęte 18 marca bieżącego roku i właśnie dobiega końca. - Do 30 października przedłużono postępowanie zainicjowane zawiadomieniem spółki z o.o. Zielona Galeria, w sprawie między innymi zaistniałego w dniu 25 września 2018 roku w Białej Podlaskiej, usiłowania doprowadzenia Haliny G. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie jej w błąd, co do wysokości kwoty należnej za obsługę prawną – mówi prokurator rejonowa Edyta Winiarek. Zebrany materiał poddawany jest teraz analizie prawno - karnej. Śledczy ustalą, czy jest on wystarczający do oceny charakteru zdarzenia oraz podjęcia merytorycznej decyzji zmierzającej do zakończenia postępowania, czy też należy go uzupełnić, a jeżeli tak w jakim zakresie.

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Siwy
Siwy 08.11.2019, 16:25
Nigdy nie zrobię zakupów w rywalu ani w sas.
Fr
Fr 03.11.2019, 05:33
Nowa nazwa Tygodnika - SŁOWO Pisu
ryz
ryz 30.10.2019, 12:12
Bo "Rywal" to nie galeria to kpina śmiechu, pięć sklepów na krzyż zero promocji. nie kupiłem tam nic od kilku lat.
Kate
Kate 30.10.2019, 11:05
Należy się tym ludziom rachunek za prawnika. Myśleli że zarobią na tym, jeżeli dadzą się omotać biznesmenowi i pomogą zablokować budowę. A skoro nie dało się zarobić to się wycofali hahahaha.
BekaZSadowej
BekaZSadowej 30.10.2019, 04:46
Hahaha i bardzo dobrze że wystawił im taki rachunek za prawnika. Chcieli pogorszyć życie innym i blokowali budowę Karuzeli, teraz trzeba na odwrót i im pogorszyć. Niech pójdą z torbami Ci pieprz*** mieszkańcy. BRAWO
Mor
Mor 30.10.2019, 01:27
W tej gazecie to mozna ludzi obrażać tylko złego słowa nie pisac o Pise bo usuwają komentarze .

Krzysztof
Krzysztof 29.10.2019, 22:21
Ta Karuzela to jakieś kpiny w mieszkańców.
Michał
Michał 29.10.2019, 21:58
W rywalu nie byłem już z ponad pół roku i nie będę. Juz wolę podjechać do Siedlec na zakupy

Pozostałe