Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:57
Reklama
Reklama

Jan Buczyło - rzeźbiarz z Samowicz

W wieku 99 lat zmarł rzeźbiarz i społecznik Jan Buczyło, jego pogrzeb odbył się w 23 lipca w Terespolu, tam też został pochowany na miejskim cmentarzu katolickim. Znany był z tworzenia rzeźb przedstawiających Chrystusa na krzyżu na odpowiednio przygotowanym drewnie. Reportaże o nim ukazywały się m.in. w Magazynie Reporterów w TVP 2, a także na łamach National Geographic.
Jan Buczyło - rzeźbiarz z Samowicz

Chętnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych w gminie Terespol, z której pochodził. Wówczas prezentował swoje prace, umożliwiał też ich zakup. Jedna z jego rzeźb została podarowana Janowi Pawłowi II kiedy papież odwiedził Siedlce. Zaczął rzeźbić w późnym wieku, bo gdy ukończył 75 lat. Mieszkał w Samowiczach, których był też przez pewien czas sołtysem.

Jan Buczyło urodził się 14 lutego 1920 r. w Samowiczach. Przez większość życia zajmował się rolnictwem, prowadząc własne gospodarstwo. – Uzdolnienia artystyczne miał od samego początku, gdyż w wolnych chwilach rysował ołówkiem portrety. Wiernie odzwierciedlał twarze, ze zdjęcia czy patrząc na osobę. Natomiast rzeźbieniem zajął się po śmierci żony Feliksy. Wówczas zaczął jeździć na uroczystości takie jak Dni Terespola, dożynki czy inne wydarzenia. Przestał tworzyć kilka lat przed śmiercią, gdyż na wykonywanie detali nie pozwalał mu pogarszający się wzrok – wspomina syn artysty Kazimierz Buczyło.

Wykonywał rzeźby sakralne, postacie Jezusa ukrzyżowanego, Matki Bożej, a także twarz Chrystusa. W sumie wykonał ok. dwustu rzeźb. - Znaczną część przekazywał do kościołów, m.in. w Terespolu i Krzyczewie. Wiele z nich trafiło także na Syberię jako podarunki dla misjonarzy, którzy tam posługują oraz księży pracujących na Białorusi. Często też rodzina i znajomi prosili ojca o wykonanie rzeźb z okazji chrzcin, komunii czy ślubów – przypomina Kazimierz Buczyło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelni
Reklama
Reklama