Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:04
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Jan Buczyło - rzeźbiarz z Samowicz

W wieku 99 lat zmarł rzeźbiarz i społecznik Jan Buczyło, jego pogrzeb odbył się w 23 lipca w Terespolu, tam też został pochowany na miejskim cmentarzu katolickim. Znany był z tworzenia rzeźb przedstawiających Chrystusa na krzyżu na odpowiednio przygotowanym drewnie. Reportaże o nim ukazywały się m.in. w Magazynie Reporterów w TVP 2, a także na łamach National Geographic.
Jan Buczyło - rzeźbiarz z Samowicz

Chętnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych w gminie Terespol, z której pochodził. Wówczas prezentował swoje prace, umożliwiał też ich zakup. Jedna z jego rzeźb została podarowana Janowi Pawłowi II kiedy papież odwiedził Siedlce. Zaczął rzeźbić w późnym wieku, bo gdy ukończył 75 lat. Mieszkał w Samowiczach, których był też przez pewien czas sołtysem.

Jan Buczyło urodził się 14 lutego 1920 r. w Samowiczach. Przez większość życia zajmował się rolnictwem, prowadząc własne gospodarstwo. – Uzdolnienia artystyczne miał od samego początku, gdyż w wolnych chwilach rysował ołówkiem portrety. Wiernie odzwierciedlał twarze, ze zdjęcia czy patrząc na osobę. Natomiast rzeźbieniem zajął się po śmierci żony Feliksy. Wówczas zaczął jeździć na uroczystości takie jak Dni Terespola, dożynki czy inne wydarzenia. Przestał tworzyć kilka lat przed śmiercią, gdyż na wykonywanie detali nie pozwalał mu pogarszający się wzrok – wspomina syn artysty Kazimierz Buczyło.

Wykonywał rzeźby sakralne, postacie Jezusa ukrzyżowanego, Matki Bożej, a także twarz Chrystusa. W sumie wykonał ok. dwustu rzeźb. - Znaczną część przekazywał do kościołów, m.in. w Terespolu i Krzyczewie. Wiele z nich trafiło także na Syberię jako podarunki dla misjonarzy, którzy tam posługują oraz księży pracujących na Białorusi. Często też rodzina i znajomi prosili ojca o wykonanie rzeźb z okazji chrzcin, komunii czy ślubów – przypomina Kazimierz Buczyło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama