Biała Podlaska: Świętowali jubileusz 25-lat WTZ Elremet

  • 05.11.2019, 12:55
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Świętowali jubileusz 25-lat WTZ Elremet
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Bialskiej Spółdzielni Inwalidów Elremet obchodziły w tym roku 25-lecie założenia placówki. W czasie uroczystości nie zabrakło podziękowań, wzruszeń i jubileuszowego tortu.Wydarzenie zostało objęte patronatem Słowa Podlasia.

Instytucja powstawała 1 września 1994 r. Była pierwszą tego typu we wschodniej Polsce, a trzecią w kraju. - Zaczynaliśmy pracę z dwunastoma uczestnikami, mieliśmy wówczas trzy pracownie: gospodarstwa domowego, krawiecką i plastyczną. Przez pierwsze pięć lat byłam kierownikiem tego warsztatu. Obecnie mamy trzydziestu pięciu uczestników, siedem pracowni, zatrudniamy też psychologa, rehabilitanta, doradcę zawodowego, a także siedmiu instruktorów terapii zajęciowej i pielęgniarkę – wymienia dyrektor Katarzyna Barandziak. I dodaje, że WTZ w założeniu ma nauczyć podopiecznych wszystkiego, co pozwoli im znaleźć pracę.

- Jaka jest sytuacja na rynku pracy każdy wie. Może się okazać, że uczestnicy nie będą mogli podjąć jakiegokolwiek zatrudnienia. Na pewno jest to jednak miejsce, gdzie mogą poznać rówieśników, rozwijać swoje zainteresowania i czegoś się nauczyć. Oprócz pracy w pracowniach, gdzie uczą się konkretnych czynności mogą też wyjeżdżać na różne spotkania, uczestniczyć w imprezach integracyjnych, konkursach – zaznacza dyrektor WTZ przy Elremecie. Podkreśla też, dzięki zajęciom wychodzą z domu, co pomaga w socjalizacji i jest dużym odciążeniem dla rodziców. – Uczestnicy spędzają w warsztacie sześć-siedem godzin. Dzięki temu rodzic może podjąć pracę i zająć się innym rzeczami. Nasi podopieczni wymagają często opieki całodobowej – wyjaśnia Katarzyna Barandziak. - Warsztaty tak dobrze wpływają na naszych podopiecznych, że nie chcą oni często iść na urlop. Uczestnicy dzięki temu czują się potrzebni, stają się pewniejsi siebie. To oczywiście zasługa fachowego personelu – podkreśla dyrektor WTZ.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym oraz elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 listopada

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe