Terespol: Nie ma porozumienia w sprawie ambulatorium

  • 06.11.2019, 10:28
  • Anna Chodyka
Terespol: Nie ma porozumienia w sprawie ambulatorium
Mieszkańcy gminy Terespol nie mogą już korzystać z usług medycznych ambulatorium w Terespolu. Wynika to z braku porozumienia pomiędzy samorządowcami. Jak zauważa wójt Krzysztof Iwaniuk gmina ma już koncepcję budowy własnego ośrodka zdrowia. Ma on powstać najwcześniej za rok. Wójt nie widzi więc potrzeby współpracy z miastem.

Ambulatorium działa w Terespolu od 4 maja przy stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Sienkiewicza. Można w nim skorzystać z bezpłatnych usług pielęgniarskich np. zastrzyków czy zmienienia opatrunku. - Wcześniej było to zadanie pogotowia ratunkowego, ale przepisy się zmieniły i mieszkańcy nie mogli korzystać z takich usług jak wykonywanie zastrzyków. Stąd, decyzją rady miasta i moją zdecydowaliśmy się uruchomić ambulatorium – wyjaśnia burmistrz Jacek Danieluk.

Na ten cel zostało wynajęte jedno pomieszczenie. Została też podpisana odpowiednia umowa z Tadeuszem Łazowskim, dyrektorem Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej. Ambulatorium jest otwarte w dni świąteczne oraz w soboty i niedziele. Dwa razy dziennie w godzinach 8-9 i 18-19. By skorzystać z usług konieczne jest zalecenie od lekarza. Za jednostkę odpowiedzialny jest koordynator i trzy pielęgniarki. - Zdecydowaliśmy się na stworzenie tego miejsca, gdyż mieszkańcy zgłaszali taką potrzebę i przyznawali, iż muszą na pobranie krwi czy inne badanie jeździć do Białej Podlaskiej, co jest dla starszych osób, uciążliwe. Stąd, chcieliśmy im wyjść na przeciw – mówi burmistrz Danieluk.

Z usług ambulatorium korzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale jak zapewnia burmistrz, również mieszkańcy gminy Terespol. - Uważam, że jeżeli świadczymy usługę dla mieszkańców gminy Terespol, to wójt powinien z miastem podpisać odpowiednie porozumienie. Tym bardziej, że chodzi o nie wysoką kwotę, a o 900 zł miesięcznie – mówi burmistrz Jacek Danieluk. Informuje też, że od maja do końca września z usług pielęgniarki skorzystało 173 osoby z gminy Terespol. – Z kolei 185 mieszkańców miasta odwiedziło pogotowie. Osoby z gminy stanowią prawie 50 procent. Z tego powodu zaproponowaliśmy podpisanie porozumienia. Decyzja rady gminy zapadła 30 września i była negatywna. Nie rozumiem stanowiska rady ani wójta. Zwłaszcza, że są to niewielkie pieniądze – dziwi się burmistrz Danieluk. Dodaje, że ambulatorium nadal będzie świadczyć usługi, ale dla mieszkańców miasta.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 5 listopada

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe