Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:02
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Ludzie z pasją: Literackie bogactwo treści i formy

XXXV Podlaskie Spotkania Literackie objęły wydarzenia takie jak spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, koncerty i spektakle teatralne. Inicjatywa funkcjonuje w dużej mierze dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu autorów z Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma, a także bialskich instytucji kulturalnych oraz sponsorów.
Ludzie z pasją: Literackie bogactwo treści i formy

W ramach tegorocznych Podlaskich Spotkań Literackich odbył się jubileusz 35-lecia istnienia Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma. - Myślę, że fakt, iż działamy już tyle lat jest w jakimś stopniu cudem. Wiele osób odeszło, a zostali zapaleńcy, którzy chcą coś od siebie dawać regionowi. Teoretycznie to amatorzy, a dostają nagrody na konkursach ogólnopolskich, co świadczy o tym, że to nie jest jedynie zabawa chłopców, którzy się zebrali i chcą czytać wiersze. To coś dużo bardziej poważnego – zauważa Maciej Szupiluk członek Maksymy. Jako współorganizator wydarzenia podkreśla, iż program Podlaskich Spotkań Literackich staje się coraz bardziej bogaty.  – Tym razem było sporo teatru, filmu i muzyki. Klub Literacki nad tym czuwa i wciąż tworzy. W tym roku zostały wydane trzy nowe książki przez członków Maksymy. Swoje publikacje zaprezentowali: Magda Wójcik, Patryk Pykacz i ja. To jest dobry czas dla Maksymy – zaznacza Maciej Szupiluk. I przyznaje, że ma nadzieję, że kolejne Podlaskie Spotkania Literackie będą równie urozmaicone. - Mam już prawie ułożony program, gdyż pewne rzeczy planuję na zaś. Razem z Bialskim Centrum Kultury i jedenastoma instytucjami pracowaliśmy nad przygotowaniem tego wydarzenia przez cały rok. Chciałem wrócić do idei Wiesława Gromadzkiego, który chciał, by w tym okresie cały region żył kulturą, nie tylko Biała Podlaska. Tym razem udało nam się zorganizować wystawę także w Pałacu Cieleśnica. Cieszę się, że wracamy na dobre tory – podkreśla poeta.

Stwierdza też, że jego marzeniem jest robić to przedsięwzięcie z jeszcze większym rozmachem. –Pragnę, by Podlaskie Spotkania Literackie były na coraz wyższym poziomie. Chciałbym abyśmy sprowadzali najlepszych pisarzy, muzyków i innych artystów – mówi Maciej Szupiluk. Nie ukrywa, że się wzoruje na największych festiwalach kulturalnych, w których wiele razy uczestniczył. - Chciałbym dobre rozwiązania przenieść do naszego regionu – informuje.

Świętując jubileusz przyznaje, że nie można zapomnieć o tych, którzy tworzyli Maksymę, w tym o Wiesławie Gromadzkim. – On odegrał największą rolę w istnieniu klubu, gdyż najdłuższej był jego prezesem. Chociaż książek wydał mało, to pisał bardzo dużo recenzji do prasy. Wykonał tytaniczną pracę. Jego wkład jest nieoceniony. To owocuje do dziś – stwierdza Maciej Szupiluk. Obecnie w Bialskim Klubie Literackim Maksyma jest ośmiu aktywnych członków, a w sumie do klubu należy trzynaście osób. Głównym celem klubu literackiego jest wydawanie książek, ale nie tylko. W tym roku na Podlaskich Spotkaniach Literackich odbyła się premiera filmu o Marku Jędrychu, który nagrali Sławomir Filipiuk i Maciej Szupiluk.  - Chcielibyśmy tworzyć filmy, a także wystawiać przedstawienia, jeśli znajdziemy na te przedsięwzięcia fundusze. A także promować szeroko pojętą kulturę w regionie – wyjaśnia Maciej Szupiluk.

Maksyma zachęca do podejmowania inicjatyw literackich także młodzież. - Podlaskie Spotkania Literackie zawsze zaczynamy w „Ekonomiku”, co jest okazją do spotkania się z młodymi ludźmi. Staramy się przechwytywać młode, zdolne osoby, np. Patryk Pykacz zaczynał promować swoją poezję w LO im. S. Staszica, w którym się uczył. A w czasie Podlaskich Spotkań Literackich zadebiutował swoją książką – mówi Maciej Szupiluk. - Mam nadzieję, że do Maksymy będą cały czas przychodzić nowi ludzie i  będziemy mogli oddychać kulturą – podkreśla twórca. Jednak zaznacza, że członkostwo wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. - Nie ma co się łudzić, w działalność Maksymy zaangażowani są tylko najwytrwalsi. Gdyż znalezienie czasu wśród obowiązków domowych i zawodowych jest niezwykle trudne. Na koniec chciałbym powiedzieć zdanie powtarzane przez Marcina Świetlickiego: Zawodowcy są przewidywalni, a amatorzy nie  – podkreśla Maciej Szupiluk.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 5 listopada i Super Podlasiaka z 8 listopada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama