Międzyrzec Podlaski: Jest już biografia legendarnej podróżniczki

  • 14.11.2019, 11:49
  • Paulina Chodyka
 Międzyrzec Podlaski: Jest już biografia legendarnej podróżniczki
11 listopada wydana została pierwsza biografia urodzonej w tym mieście Elżbiety Dzikowskiej. Podróżniczki, dziennikarki, legendarnej redaktorki „Kontynentów”, gwiazdy telewizji, współtwórczyni programu „Pieprz i wanilia”, krytyczki i kolekcjonerki sztuki, urodzonej w Międzyrzecu Podlaskim i honorowej obywatelki miasta.

Elżbieta Dzikowska urodziła się 19 marca 1937 roku. W pierwszym podejściu komisja rekrutacyjna odrzuciła jej prośbę o dopuszczenie do egzaminu na sinologii. Jednak gremium odwoławcze uległo prośbom szesnastoletniej dziewczyny i po zdaniu egzaminu w terminie jesiennym została studentką w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu sinologii, nie dostała jednak pracy związanej z językiem chińskim.

Pracowała w bibliotece, zajmowała się dziećmi w warszawskim Parku Kultury, handlowała z Argentyną w Centrali Importu i Eksportu Chemikaliów. Była portierem w Klubie Maraton. W 1964 r. rozpoczęła pracę w redakcji „Kontynentów”, w dziale Ameryki Łacińskiej. W 1976 r. wraz z Tonym Halikiem dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Razem odbyli podróże do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA oraz do m.in. Chin, Australii czy Nowej Zelandii.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 listopada

 

 
 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe