Biała Podlaska: Platerka to stan ducha i umysłu wielu pokoleń bialczan

  • 19.11.2019, 11:32 (aktualizacja 19.11.2019, 14:45)
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Platerka to stan ducha i umysłu wielu pokoleń bialczan
W tym roku II LO im. Emilii Plater obchodzi wyjątkowy jubileusz. Od czasu założenia szkoły właśnie mija sto lat. Przez ten długi czas placówka wykształciła tysiące młodych ludzi, którzy dziś służą miastu swoją wiedzą i umiejętnościami. Często to osoby wybitne, prawnicy, lekarze, nauczyciele, naukowcy czy wykładowcy wyższych uczelni. Wielu z nich spotka się z pewnością już w najbliższy weekend na balu podsumowującym uroczystości jubileuszu.

- W tym wyjątkowym czasie składamy podziękowania nauczycielom naszej szkoły, tym którzy ją tworzyli i tworzą, a także władzom miasta, oświatowym oraz rodzicom i uczniom. To dzięki ich zaangażowaniu i pomocy II LO im. Emilii Plater istnieje już sto lat. Bez nich, osiągnięcia jakie ma szkoła byłyby niemożliwe. Jesteśmy dumni, że dzięki temu wspólnemu wysiłkowi to placówka niepowtarzalna, dobra i o dużych aspiracjach – podkreśla dyrektor Przemysław Olesiejuk. II LO im. Emilii Plater zostało założone w 1919 r. Szkoła od początku nosi imię bohaterki powstania listopadowego, hrabiny i kapitana 25 Pułku Piechoty Liniowej, a także wielkiej patriotki i dzielnej uczestniczki walk. – Fakt, iż placówka ma taką patronkę, zobowiązuje nas, dyrekcję i nauczycieli do wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, a także kształcenia w szacunku do drugiego człowieka i przekazywania wartości moralnych – mówi Przemysław Olesiejuk dyrektor II LO w Białej Podlaskiej. Zaznacza, że stulecie skłania do refleksji i pochylenia nad tym, co się działo przez ostatnie sto lat i pokazania jak w tym okresie wizerunek szkoły się zmieniał.

O tym będzie mowa w czasie uroczystej akademii, która odbędzie się 22 listopada. Wówczas zostaną też wspomniani dotychczasowi dyrektorzy i nauczyciele, których działalność dodawała liceum splendoru i jacy zapisali karty historii placówki. Dyrektor Olesiejuk podkreśla również, iż liceum wrosło w krajobraz Białej Podlaskiej, gdyż jej uczniowie uczestniczyli i nadal biorą udział w wielu ważnych miejskich uroczystościach i inicjatywach. Szkoła stała się pokoleniowa. - Często uczyli się w niej dziadkowie, a teraz kształcą się w niej ich wnuki – wyjaśnia dyrektor II LO. Podkreśla, że szkoła ma wielu wybitnych absolwentów, osiągających spektakularne sukcesy w różnych dziedzinach. - Są to osoby różnych zawodów, nauczyciele, prawnicy, lekarze, duchowni, a przede wszystkim to ludzie o trwałych wartościach etycznych. Poziom kształcenia wpłynął na to, iż mamy kim się poszczycić – mówi dyrektor Przemysław Olesiejuk. Dodaje też, że na sukces szkoły składa się wyjątkowa praca nauczycieli, cieszących się autorytetem.  - Absolwentów, których spotykam przy okazji obchodów, mimo, iż są w bardzo różnym wieku łączy jedno, szacunek jaki mają do swoich dawnych pedagogów. Podkreślają oni, że gdy się kształcili wychowawca czy inni uczący ich profesorzy byli dla nich mistrzami, nie tylko w danej dziedzinie nauki, ale też pomagali dojrzale wkroczyć w dorosłe życie – wyjaśnia dyrektor.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 listopada

 

 
 

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bolek
Bolek 15.08.2020, 18:55
Ten drewniak to przepraszam ale szkoła podstawowa nr 1 !!!

Pozostałe