BIAŁA PODLASKA: Biała przelicza wodę na śmieci. Inni wyłapują niepłacących

  • 19.11.2019, 15:26
  • Joanna Danielewicz
BIAŁA PODLASKA: Biała przelicza wodę na śmieci. Inni wyłapują niepłacących
By uszczelnić system opłat za odbierane odpady w Białej podlaskiej, zapadła decyzja, by metry zużytej wody przeliczać na koszty oddawanych przez mieszkańców śmieci. Tymczasem w Świdniku za śmieci nadal płaci się od osoby, a magistrat opracował narzędzie, które ma uszczelnić system i namierzyć tych, którzy od płacenia za odpady się uchylają.

Miastem, które nie przeszło na kalkulowanie opłat za śmieci w zależności od zużycia wody, a mimo udaje mu się uszczelniać system poboru opłat, jest choćby Świdnik. Tam wprawdzie od osoby za śmieci segregowane płaci się 17 zł miesięcznie, a za niesegregowane 21 zł od osoby, ale miasto nie związało tych opłat ze zużyciem wody, by uszczelnić system.

Tymczasem urzędnicy bialskiego magistratu w tym właśnie sposobie upatrują sukces w wyłapaniu niepłacących. „Do końca 2018 roku miasto dopłaciło do systemu ok. 10,5 mln zł. Przewidywane wykonanie dochodów i wydatków na koniec 2019 r. wskazuje na niedobór środków w wysokości ok. 3,4 mln zł (..)”. W 2018 roku odprowadzono opłatę za śmieci za 49 818 mieszkańców, a według ewidencji mieszkańców było 56 192. „Występujący w systemie gospodarowania odpadami niedobór mieszkańców należy zatem szacować na kilka tysięcy osób, za które opłaty (…) nie są wnoszone.” – czytaliśmy w uzasadnieniu uchwały, która zaproponowała metodę uzależnienia opłat za śmieci od metrów sześc. zużytej wody. Od stycznia przyszłego roku bialczanie zapłacą więc za jeden metr zużytej wody na głowę - 5,20 zł od osoby za śmieci segregowane, a 15,60 zł za niesegregowane. Miasto wyliczyło przy tym, że średnie miesięczne zużycie wody na osobę wynosi 3 m. sześc. Więc należy się spodziewać, że miesięcznie średnio za śmieci segregowane każdy z mieszkańców zapłaci 15,60 zł.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 19 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe