Region: Szykujcie się na kolejny weekend cudów

  • 27.11.2019, 23:51
  • Joanna Danielewicz
Region: Szykujcie się na kolejny weekend cudów
16 listopada Szlachetna Paczka uruchomiła bazę potrzebujących. Teraz jest czas, by zapoznać się z ich historiami, wybrać rodzinę, lub osobę w potrzebie i przygotować dla niej paczkę, która w pierwszy pełny weekend grudnia trafi do magazynów sztabów. Później wolontariusze akcji dostarczą dary wybrańcom. Zasada jest jedna, żadna z zakwalifikowanych rodzin nie zostanie bez wsparcia.

Akcja Szlachetna Paczka organizowana jest od 2001 roku. Co roku późną jesienią jej wolontariusze wyruszają w teren, by spotkać się z rodzinami, które potrzebują wsparcia. Te spotkania owocują stworzeniem bazy rodzin, którym pomoc jest niezbędna. To rodziny z dziećmi, osoby starsze, samotne, schorowane. Ludzie, którzy mieszkają blisko nas, a ich historie są nierzadko bardzo poruszające. To osoby, którym do normalnego funkcjonowania potrzeba czasem rzeczy tak prozaicznych jak pościel, lodówka, pralka czy łóżko.

„Szlachetna Paczka działa w myśl idei niesienia mądrej pomocy. Nie jest to wyłącznie świąteczny prezent, ale przede wszystkim próba nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który potrzebuje uwagi i zainteresowania. Ludzie dotknięci biedą odzyskują nadzieję na poprawę swojej sytuacji nie tylko dzięki pomocy materialnej, ale przede wszystkim dzięki temu, że ktoś ich dostrzegł i w nich uwierzył. Paczka umożliwia autentyczne spotkanie ludzi, którzy w innych okolicznościach prawdopodobnie nie mieliby okazji się poznać. Uświadamia, że zaledwie kilka ulic dalej mogą mieszkać osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. W tym roku Szlachetne Paczki darczyńców trafią do rodzin z 648 rejonów w całym kraju.” - czytamy w komunikacie centrali SzP.

W Białej Podlaskiej sztab akcji mieści się w IV LO im. St. Staszica. - W tej chwili mamy w bazie 38 rodzin, ale możliwe, że będzie jeszcze więcej, gdyż trwa jeszcze odwiedzanie kilku rodzin – informowała nas dzień po otwarciu bazy rodzin Anna Babicz, lider Szlachetnej Paczki w Białej Podlaskiej.

W weekend 6-8 grudnia do siedziby sztab akcji w Białej Podlaskiej jak i Radzyniu Podlaskim spływać będą dary przygotowane przez darczyńców, dla konkretnych rodzin. - Pomoc Szlachetnej Paczki jest pomocą dedykowaną. Darczyńcy odpowiadają na konkretne potrzeby rodzin. Te wcześniej zostały umieszczone w bazie Szlachetnej Paczki, na jej stronie internetowej. Tam można znaleźć historię każdej z nich i listę najpotrzebniejszych rzeczy, o jakie rodzina prosi. Darczyńca wybiera właśnie poprzez bazę w internecie rodzinę, przygotowuje paczkę i w tzw. Weekend Cudów dostarcza ją do sztabu akcji, a nasi wolontariusze przekazują dary rodzinom – wyjaśnia liderka bialskiego oddziału akcji.

A paczki przygotowują indywidualni darczyńcy, grupy przyjaciół, spółki samorządowe i urzędnicy, oraz szkoły. - Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z bazą naszych rodzin i podjęcie decyzji o wsparciu naszej akcji. Teraz jest ten właśnie czas – mówi Anna Babicz. A Kinga Zięba dodaje, że darczyńcami są też samo wolontariusze: - Ja wraz ze swoimi wolontariuszami i przyjaciółmi spoza paczki w tym roku też wybraliśmy rodzinę, której pomożemy. To naprawdę ciekawe doświadczenie być po obu strunach akcji i występować w podwójnej roli - mówi koordynatorka regionalna SzP  w województwie lubelskim.

Jak informuje centrala akcji Szlachetnej Paczki, średnio 36 osób przygotowuje paczkę dla jednej rodziny. Co piąta włączona do akcji rodzina ma na dzienne utrzymanie zaledwie 6 zł 70 gr. Ich średni miesięczny dochód (po odliczeniu stałych kosztów utrzymania) wynosi nie więcej niż 200 zł. Tymczasem według GUS czteroosobowa rodzina (2+2) nie jest w stanie przeżyć miesiąca za mniej niż 1571 zł.

Cały artykuł przeczytacie w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 26 listopada

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe