Powiat parczewski: Nie w każdej gminie są chętni do odśnieżania

  • 29.11.2019, 23:19
  • Tomasz Wachulski
Powiat parczewski: Nie w każdej gminie są chętni do odśnieżania
Zima za pasem a Zarząd Dróg Powiatowych nie wyłonił jeszcze przedsiębiorców do odśnieżania aż w trzech gminach. Powód? Nie ma chętnych. Mieszkańcy muszą zatem liczyć się z tym, że w razie obfitych opadów śniegu drogi asfaltowe mogą być nieprzejezdne przez dobę, a może i dłużej.

ZDP ma w zarządzaniu ponad 330 km dróg, z czego 300 km jest o nawierzchni asfaltowej, które będą odśnieżane w standardzie piątym oraz 39 km dróg grunt, na których stosowany będzie szósty standard odśnieżania. Co to znaczy? - Drogi asfaltowe będą odśnieżane, ale nie do czarnej nawierzchni. Może na nich zalegać luźny śnieg. Posypywane będą mieszanką piaskowo-solną odcinki na zakrętach, w obrębie skrzyżowań i z ograniczeniem prędkości, bo nie mamy pieniędzy, aby wszystkie posypywać. W ekstremalnych sytuacjach może się zdarzyć, że drogi będą nieprzejezdne do 24 godzin. Gruntowe będziemy odśnieżać jedynie w razie potrzeby i tylko do ostatnich zabudowań. Utrudnienia w ruchu mogą wystąpić do 48 godzin. Staramy się nie dopuszczać do takich sytuacji, ale pogoda potrafi płatać figle – wyjaśniała dyrektor ZDP, Renata Gogłuska-Wadyniuk, która opowiadała podczas sesji o stanie przygotowania do zimy.  

Szefowa drogowców nie kryła, że ma problem z wyłonieniem osób lub firm, które odśnieżałyby drogi powiatowe na terenie poszczególnych gmin. Mimo czterech przetargów wciąż nie ma chętnych w Podedwórzu, Dębowej Kłodzie i Sosnowicy. Przedsiębiorcy z pozostałych gmin wprawdzie deklarują, że będą w stanie odśnieżyć również trasy w pozostałych trzech samorządach, ale w pierwszej kolejności wyjadą na swoje drogi. Aby uniknąć opóźnień i skarg dyrektorka wolałaby jednak mieć kogoś do odśnieżania w każdej gminie.

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Benek
Benek 30.11.2019, 18:49
Dajcie odpowiednie pieniążki to niebedzie problemu ale za darmo to nawet ksiądz się niepomodli
Ja
Ja 30.11.2019, 08:46
Dyrektorka ze starosta do lopat bo zima nadchodzi

Pozostałe