Biała Podlaska: ZDZ został bez dyrektora, uczniowie zmuszeni do opuszczenia szkoły

  • 10.12.2019, 10:26
  • Paulina Chodyka
Biała Podlaska: ZDZ został bez dyrektora, uczniowie zmuszeni do opuszczenia szkoły
Zwolnienie dyscyplinarne z funkcji dyrektora Henryka Zacharuka przez lubelski zarząd, wywołało falę protestów szkolnej społeczności. Sytuacja nadal pozostaje niejasna, a ubiegłotygodniowe spotkania prezes Katarzyny Kusy z nauczycielami i rodzicami dodatkowo zaogniły spór. W poniedziałek, 9 grudnia, prezes podjęła decyzję o dwudniowym zawieszeniu zajęć dydaktycznych w szkole, a rodzice złożyli na nią doniesienie do prokuratury. Jaka przyszłość czeka placówkę?

Przypomnijmy, że Henryk Zacharuk został zwolniony dyscyplinarnie, 26 listopada, po ponad dwudziestu latach pełnienia funkcji dyrektora. Według zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie, ciąży na nim 11 zarzutów, które w ocenie organu prowadzącego, czyli Stowarzyszenia ZDZ stanowią ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Żaden powód zwolnienia nie został jednak podany do wiadomości publicznej. Uczniowie, rodzice i nauczyciele od razu rozpoczęli protesty przeciwko decyzji pełniącej od 21 listopada funkcję prezes Katarzyny Kusy i nie zamierzają ustąpić. Szczególnie w sprawę zaangażowani są rodzice. W czwartek, 28 listopada, z pełniącego obowiązki dyrektora zrezygnował Andrzej Jędryczkowski, obecnie wicedyrektor. Szkoła pozostawała więc bez zarządcy.  

W poniedziałek, 2 grudnia, w szkole zjawiła się sprawczyni zamieszania, Katarzyna Kusa w towarzystwie pełnomocnika. Najpierw spotkała się z rodzicami, jednak z kilkugodzinnej dyskusji za zamkniętymi drzwiami nic nie wynikło. Wieczorem, 2 grudnia, rozmawiała z nauczycielami. Zaproponowała wówczas, żeby na miejsce zwolnionego Henryka Zacharuka, wybrali oni ze swojego grona nowego dyrektora. – Nie chcemy innego dyrektora niż pan Zacharuk. Nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, domagamy się przywrócenia naszego dyrektora. Będziemy nieugięci – podsumowała spotkanie Anna Chmiel, nauczycielka historii w ZDZ. Na spotkaniach obecny był mecenas Piotr Kociubiński, reprezentujący rodziców: – Mamy do czynienia z rozgrywkami personalnymi wymierzonymi w byłego prezesa. Usłyszeliśmy, że rzekome nieprawidłowości, które są stawiane panu Zacharukowi pojawiły się kilka miesięcy wcześniej. Poprzedni prezes miał o nich wiedzieć, ale nie podejmował w tej kwestii żadnych działań. To karanie byłego prezesa lubelskiego zarządu poprzez karanie osób związanych z nim mniej lub bardziej, w tym pana Zacharuka. Z kolei pełnomocnik byłego dyrektora, Maciej Kuta informował: – Będziemy formułować pozew do sądu pracy. Nie zgadzamy się z zarzutami, które przedstawiono panu Zacharukowi. Odnosząc się do nich, możemy jedynie powiedzieć tyle, że nie za wszystkie sprawy w szkole niepublicznej odpowiada dyrektor, za część z nich odpowiada zarząd placówki. Będziemy walczyć o przywrócenie dyrektora na stanowisko.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 10 grudnia

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Radzyn
Radzyn 12.12.2019, 11:12
W którymś artykule czytałem,że pan Zacharuk dostał propozycję powrotu na stanowisko dyrektora szkoły ale jej nie przyjął?! Więc nasuwa się pytanie czy temu panu zależy na uczniach i nauczycielskich?? Sami sie zastanówcie. Tak go wspieracie ,a jaki on jest dobry człowiek, jaki dobry dyrektor oh ah, a on ma was wszystkich w przysłowiowej d.... przecież dla niego nie liczy się szkoła i uczniowie tylko co??? Kasa!!!!! Dajcie juz spokój bo wstyd mi za was ,przestańcie juz pajacować.
Sebi
Sebi 10.12.2019, 23:28
Lublin chce zniszczyć bialski ZDZ i sprzedać za grosze
Była uczennica
Była uczennica 10.12.2019, 18:26
Gdy sie uczyłam w ZDZ parę lat temu to zawsze Pan Zacharuk był Najlepszym Dyrektorem. Zawsze dla naszej szkoly robił wszystko. Ta szkoła bez Niego nie istnieje! I nikt napewno nie bedzie Go w stanie zastapic na 100%. MUREM ZA DYREKTOREM!!
PancernyPies
PancernyPies 10.12.2019, 12:37
I to jest pokłosie fermentu, jaki sieje koalicja obywatelska w całej Polsce. Odwołuje się ludzi zasłużonych i oddanych swoim placówkom, formułując wobec nich kalumnie, które w sposób UBecki są utajniane. Ilu jeszcze dyrektorów w naszym mieście, powiecie i gminie zostanie pokrzywdzonych przez tą sitwę?
wq
wq 10.12.2019, 17:34
Zapomniałeś że wasza sitwa juz od dawna rządzi? Sposoby ubeckie nie powinny ci przeszkadzać skoro głosujesz na np: prokuratora z PRL. Przez tą waszą sitwę i was pasożytów już jak ceny rosną to jest dobiero ferment
PancernyPies
PancernyPies 10.12.2019, 22:06
@wq - koniowi albo babci zamelduj, a swoim zdrajcom ojczyzny z koalicji obywatelskiej, zaśpiewaj ; miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, ostał ci się jeno sznur...
CiągleToSamo
CiągleToSamo 11.12.2019, 07:45
Pier***cie jak akwizytorzy.

Pozostałe