Piszczac: Więcej za śmieci

  • 14.12.2019, 12:52
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Piszczac: Więcej za śmieci
Podwyżki cen za usługi komunalne nie ominęły mieszkańców gminy. Od 1 stycznia 2020 r. za wywóz śmieci segregowanych trzeba będzie zapłacić 12 zł od osoby, 10 zł za odpadki segregowane i z deklaracją kompostownika oraz 24 zł za mieszane.

Radni podwyżkę uzasadniają tym, iż na przestrzeni ostatnich lat koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w całej Polsce sukcesywnie wzrastają. – Także i my przeanalizowaliśmy sytuację finansową w kontekście wypełniana przez gminę zadania wywozu odpadów i doszliśmy do wniosku, że podwyższenie opłat jest nieuniknione – zaznacza wójt Kamil Kożuchowski. Jak dodaje, decyzja ma związek ze wzrostem cen za składowanie odpadów, gospodarowanie frakcji, rosnącymi kosztami cen paliw i energii oraz podwyżką minimalnego wynagrodzenia. Nie bez znaczenia okazały się również konieczne wydatki na dostosowania do nowych przepisów, w tym przeciwpożarowych.

W gminie kwotę przetargową na gospodarkę odpadami na 2020 r. ustalono na poziomie 652 859,83 zł. Po odliczeniu kosztów wywozu nieczystości i wynagrodzenia pracowników podzielono ją na 5616 osób i 12 miesięcy i otrzymano 10,50 zł. – W roku 2020 przewiduje się wzrost ilości odbieranych odpadów komunalnych, w tym tworzyw sztucznych. Ciągły wzrost odbieranych zmieszanych śmieci wpłynął na podwyżkę cen – tłumaczy włodarz gminy. 

Wójt wskazuje też, że rządowe rozporządzenie z marca 2017 r. podwyższyło stawkę za umieszczanie odpadów na składowiskach. W 2020 r. ma to być 270 zł za tonę nieczystości. – Przy nowo ustalonych stawkach dla mieszkańców gminy mamy pewność, że standard obsługi nie obniży się. 12 zł zapłaci właściciel nieruchomości, który segreguje śmieci, 10 zł ten, który segreguje i ma kompostownik oraz 24 zł ten, który nie segreguje nieczystości – podsumowuje Kożuchowski. Za wzrostem opłat radni zagłosowali na ostatniej sesji, która odbyła się w piątek 29 listopada. 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
naczelny rabin Piszczaca
naczelny rabin Piszczaca 15.12.2019, 21:24
Najzabawniejsze jest zdjęcie z jakiegoś iści punktu skupu złomu . Autorka nie ma co ma fantazję nie rozróżniając wysypiska śmieci od skupki żelastwa czy też złomu. Ciekawe po jakich szkołach jest że taka bystra. gdyby autorka nie wiedzieć czemu leniwa nie była to dostrzegłaby że takowe znajduje się w Latarkowie

Pozostałe