Gmina Drelów: Oddali hołd żołnierzom - górnikom

  • 14.12.2019, 12:57
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: Oddali hołd żołnierzom - górnikom
Przy pomniku upamiętniającym represjonowanych politycznie żołnierzy - górników delegacja gminy uczciła ich dramatyczne losy.

Kameralna uroczystość w hołdzie żołnierzom - górnikom z gminy Drelów, którzy w latach 1949 - 1959 zostali przymusowo wcieleni do pracy w kopalniach odbyła się 4 grudnia, w dniu, w którym górnicy wspominają swoją patronkę św. Barbarę. Po mszy świętej w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie odprawionej w intencji górników nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku.

W uroczystości wzięli udział m.in.: represjonowani Piotr Kołkowicz z Drelowa i Kazimierz Kubik z Kwasówki, sekretarz gminy Ireneusz Bielecki, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk oraz wicemarszałek Sejmu III kadencji Franciszek Jerzy Stefaniuk - Wcieleni do pracy w kopalniach górnicy tworzyli "kompanię karną", która w nieludzkich warunkach wydobywała węgiel i uran - przypomniał były poseł

Mężczyźni wywiezieni do kopalń byli traktowani w sposób iście niewolniczy, a okoliczności, w jakich przyszło im pracować niejednokrotnie przypominały warunki panujące w obozach pracy. Spotkanie przy pomniku było okazją do pochylenia się nad dramatycznymi losami żołnierzy, którzy pod przymusem walczyli kilofem i łopatą zamiast karabinem, często kończąc życie w kopalni lub kamieniołomach. Dlatego to właśnie im poświęcono pomnik z wmurowaną tablicą pamiątkową wykonaną w 2016 r. 

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe