Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!

  • 17.12.2019, 09:50
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!
W klasztorze franciszkanów, przy kościele św. Antoniego uroczyście zaprezentowano odnowione malowidła z początku XVIII wieku. Jeden z fresków przedstawia najprawdopodobniej najstarszy wizerunek Białej Podlaskiej. Fundusze nie pozwoliły na odrestaurowanie wszystkich polichromii, jednak kapucyni mają nadzieję, że uda się tego dokonać w najbliższych latach.

- Dzięki odrestaurowaniu malowideł możemy oglądać prawdopodobnie najstarszy wizerunek Białej Podlaskiej. Przedstawia on św. Franciszka wysyłającego zakonników do innych miast. Drugi fresk to wizerunek św. Klary trzymającej monstrancję, obok niej została namalowana św. Agnieszka. Polichromie pochodzą z końca XVII wieku albo początku wieku XVIII – mówi konserwator dr Sławomir Kamiński. Dodaje, że malowidła są w różnym stanie, więc podejście konserwatorskie było dostosowane do tego, co znawcy sztuki mogli  wykonać, niektóre części polichromii zostały zrekonstruowane.

– Freski mają wysoki poziom artystyczny. Jednak trudno wskazać ich twórcę, ale byli to z pewnością artyści związani z mecenatem Jana III Sobieskiego, gdyż jego siostra Katarzyna Radziwiłłowa z Sobieskich opiekowała się tym klasztorem. Dlatego twórcy reprezentowali najwyższy poziom artystyczny w kraju – zauważa dr Sławomir Kamiński. - Mam nadzieję, że dzięki temu co zrobiliśmy będzie można sobie wyobrazić, jak krużganki wyglądały pierwotnie – mówi konserwator.

Zaznacza, że układ malowideł być może dziełem franciszkanina Grzegorza Gdańskiego, który mógł tę ikonografię zaplanować. Na ścianach umieszczone zostały na przemiennie z tablicami inskrypcyjnymi, sceny z życia najważniejszych franciszkańskich świętych i dziejów zakonu. Mury klasztoru kryją też inne polichromie. - Mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować prace i dzięki temu odkryjemy jeszcze więcej malowideł – podkreśla dr Sławomir Kamiński. Prace  polegające na odnawianiu polichromii trwały ostatnie pół roku.

Cały artykuł przeczytacie w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 grudnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe