Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:26
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!

W klasztorze franciszkanów, przy kościele św. Antoniego uroczyście zaprezentowano odnowione malowidła z początku XVIII wieku. Jeden z fresków przedstawia najprawdopodobniej najstarszy wizerunek Białej Podlaskiej. Fundusze nie pozwoliły na odrestaurowanie wszystkich polichromii, jednak kapucyni mają nadzieję, że uda się tego dokonać w najbliższych latach.
Biała Podlaska: Odkryliśmy autentyczny skarb!

- Dzięki odrestaurowaniu malowideł możemy oglądać prawdopodobnie najstarszy wizerunek Białej Podlaskiej. Przedstawia on św. Franciszka wysyłającego zakonników do innych miast. Drugi fresk to wizerunek św. Klary trzymającej monstrancję, obok niej została namalowana św. Agnieszka. Polichromie pochodzą z końca XVII wieku albo początku wieku XVIII – mówi konserwator dr Sławomir Kamiński. Dodaje, że malowidła są w różnym stanie, więc podejście konserwatorskie było dostosowane do tego, co znawcy sztuki mogli  wykonać, niektóre części polichromii zostały zrekonstruowane.

– Freski mają wysoki poziom artystyczny. Jednak trudno wskazać ich twórcę, ale byli to z pewnością artyści związani z mecenatem Jana III Sobieskiego, gdyż jego siostra Katarzyna Radziwiłłowa z Sobieskich opiekowała się tym klasztorem. Dlatego twórcy reprezentowali najwyższy poziom artystyczny w kraju – zauważa dr Sławomir Kamiński. - Mam nadzieję, że dzięki temu co zrobiliśmy będzie można sobie wyobrazić, jak krużganki wyglądały pierwotnie – mówi konserwator.

Zaznacza, że układ malowideł być może dziełem franciszkanina Grzegorza Gdańskiego, który mógł tę ikonografię zaplanować. Na ścianach umieszczone zostały na przemiennie z tablicami inskrypcyjnymi, sceny z życia najważniejszych franciszkańskich świętych i dziejów zakonu. Mury klasztoru kryją też inne polichromie. - Mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować prace i dzięki temu odkryjemy jeszcze więcej malowideł – podkreśla dr Sławomir Kamiński. Prace  polegające na odnawianiu polichromii trwały ostatnie pół roku.

Cały artykuł przeczytacie w elektronicznym i papierowym wydaniu Słowa Podlasia, z 17 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama