Biała Podlaska: Bilety zakupione przed podwyżkami zachowają ważność do końca

  • 31.12.2019, 08:58
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Bilety zakupione przed podwyżkami zachowają ważność do końca
Wojewoda lubelski w trybie nadzorczym wydał rozstrzygniecie w kwestii jednego z paragrafów uchwały bialskiej rady miasta w kwestii cen biletów komunikacji miejskiej. Zgodnie z wykładnią wojewody sprzeczne z prawem jest ograniczenie ważności wcześniej zakupionych biletów do 31 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że bilety zakupione wcześniej zachowują ważność do końca okresu na jaki zostały zakupione.

Przypomnijmy, że podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Objęły usługi świadczone przez MZK za pomocą kart elektronicznych. Przykładowo bilety 30-dniowe podrożeją o 16 zł, a 90-dniowe o 70 zł. Bilety dla uczniów 4-ro i 5-miesięczne kosztować będą o 50 i 60 zł więcej. Najwięcej kontrowersji budzi jednak bilet wykupowany na Kartę Dużej Rodziny, bo w starym cenniku funkcjonował roczny bilet za 30 zł, dla dużej rodziny, a od stycznia pojawi się w to miejsce również bilet za 30 zł, ale ważny przez trzy miesiące.

Po przyjęciu przez radę uchwały związanej z podwyżkami, okazało się, że ci, którzy liczyli, że na wykorzystanie biletów po starej cenie, zakupionych na przełomie roku, do końca ich ważności, nie skorzystają. 5 listopada na stronie internetowej MZK pojawiła się bowiem informacja: „W związku z Uchwałą NR IX/111/19 Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 30 października 2019 roku informujemy, że wszystkie bilety okresowe zakupione do dnia 31.12.2019 roku tracą swoją ważność z dniem 31.01.2020 roku.”

9 grudnia w sprawie tego zapisu w uchwale, który znalazł się w par.6. wypowiedział się wojewoda lubelski. 9 grudnia wydał rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność zapisu „lecz nie dłużej niż do 31 stycznia 2019 r.” w par. 6. „Rada Miasta postanowiła, że bilety wydane na podstawie poprzednio obowiązującej uchwały (…), zachowują ważność do końca terminu ich ważności, lecz nie dłużej niż do 31 stycznia 2020 r. (...)powyższa regulacja (...)została podjęta bez podstawy prawnej.” - wyjaśnia wojewoda Lech Sprawka w uzasadnieniu rozstrzygnięcia. I dalej wskazał, iż „ (…) przepis w takim brzmieniu powoduje ingerencję w stosunki cywilnoprawne, których treść kształtowana jest w drodze umowy cywilnoprawnej.”

Ponieważ wojewoda wskazał, że każde działanie rady gminy musi mieć oparcie w obowiązujących przepisach prawa, to rada miasta Biała Podlaska, podejmując uchwałę z unieważnionym przez niego zapisem, zachowała się w sposób „władczy i jednostronny”. Wskazał, że w zamian za określoną cenę przewoźnik wydaje nabywcy bilet, a nabywca w momencie jego zakupu powinien znać i akceptować regulamin przewozu. „(...) Wydanie biletu miesięcznego sprzedanego za ustaloną wcześniej cenę, oznacza natomiast uzyskanie przez nabywcę biletu prawa do przejazdu środkami zbiorowego transportu organizowanego przez przewoźnika, na określonych z góry zasadach zaakceptowanych przez strony transakcji.” - wyłuszcza wojewoda.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 grudnia

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Oszuści
Oszuści 31.12.2019, 18:01
Czy jeżeli ktoś - sugerując się informacją zamieszczoną na stronie MZK, o której mowa w artykule - zwrócił bilet i odzyskał zapłaconą cenę, to został oszukany w rozumieniu art. 286 kodeksu karnego, czy nie?

Pozostałe