Terespol: Tu jest granica praw człowieka

  • 02.01.2020, 23:48 (aktualizacja 02.01.2020, 23:53)
  • Anna Chodyka
Terespol: Tu jest granica praw człowieka
Przy przejściu granicznym w Terespolu pojawił się billboard z napisem „Przepraszamy – granica praw człowieka”. Jest to inicjatywa kilku organizacji pozarządowych, starających się nagłośnić problemy  cudzoziemców z ochroną międzynarodową w Polsce.

Inicjatywa powstała dzięki współpracy Amnesty International, Fundacji Nasz Wybór, Fundacji Polska Gościnność, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Migrant Info Point, Stowarzyszenia Homo Faber, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszenia Nomada i Uchodźcy.info. - Celem akcji jest zwrócenie uwagi na cały czas trwające zjawisko nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu. Billboard został postawiony dlatego, że na tamtejszym przejściu granicznym cudzoziemcy przybywający do Polski chcą złożyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i najczęściej tam Straż Graniczna odmawia przyjęcia wniosków – wyjaśnia Jacek Białas prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dodaje, że fundacji znane są cztery skargi dotyczące sytuacji w Terespolu, wniesione do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zostały zakomunikowane polskiemu rządowi przez tenże trybunał. -  Wnieśliśmy też cztery skargi dotyczące sytuacji na przejściu granicznym w Medyce. Skargi dotyczą właśnie nie przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony i odsyłania cudzoziemców z powrotem na Białoruś – wyjaśnia Jacek Białas.

Przyznaje też, że uchodźcy skarżą się na to, iż Straż Graniczna ignoruje deklarowaną przez nich chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową. - W 2015 r. po próbie złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Terespolu  władze białoruskie zatrzymały tadżycką opozycjonistkę Shabnam Khudoydodova i przetrzymywały ją w areszcie śledczym przez osiem miesięcy w celu ekstradycji do Tadżykistanu, dopiero międzynarodowa presja spowodowała jej zwolnienie i umożliwienie wjazdu do Polski – przypomina prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Informuje również, że w okresie styczeń - wrzesień 2019 r. na granicy polsko - białoruskiej w Terespolu wydano 20 547 odmów wjazdu, z czego 15 507 dotyczyło obywateli Rosji. - W tym samym okresie SG przyjęła w Terespolu 368 wniosków o udzielenie ochrony – przedstawia dane Jacek Białas. Podkreśla też, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma wątpliwości, co do prowadzonej przez straż graniczną weryfikacji uchodźców. - Wielu cudzoziemców, z którymi rozmawialiśmy, opowiada nam, że wyraźnie prosili o udzielenie ochrony międzynarodowej, a jednak Straż Graniczna nie przyjęła ich wniosków. SG twierdzi, że cudzoziemcy nie proszą o udzielenie ochrony, tylko podają ekonomiczne cele wjazdu, jednak z orzecznictwa polskich sądów wynika, że notatki służbowe z takich rozmów nie spełniają warunków prawnych – podkreśla Jacek Białas.

Zaznacza też, że skargi złożone do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczą zbiorowego wydalenia, które jest prawnie zakazane. - Naszym zdaniem sytuacja w Terespolu to zbiorowe wydalenie, ma ono miejsce bez szczegółowego indywidualnego postępowania, jednak dopiero wyrok ETPC wskaże ostatecznie, czy zarzut się potwierdzi – stwierdza prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Wydaje się, że zmiana sytuacji nie nastąpi szybko. Oczekujemy na wyrok ETPC w sprawach dotyczących odmów wjazdu i mamy nadzieję, że one spowodują zmiany – przyznaje Jacek Białas.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 31 grudnia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jaaa
Jaaa 11.01.2020, 11:05
Bierzcie sobie tych brudasów do domu a nie na kark polskiego podatnika
OLO
OLO 08.01.2020, 22:38
Zero akceptacji , nierobów za zachodniej granicy głównie muzułmanów na białe miśki
Jarek
Jarek 03.01.2020, 20:30
W koncu organizacje pozarzadowe zrozumialy gdzie jest granica. Ale mogli wiekszymi literami napisac zeby bylo widac z Brzescia

Pozostałe