Region: Prawosławni świętują Boże Narodzenie 

  • 07.01.2020, 08:00
  • Anna Chodyka
Region: Prawosławni świętują Boże Narodzenie 
- Nasze święta trwają trzy dni, a nie dwa. Pierwszy dzień poświęcony jest narodzeniu Jezusa Chrystusa, drugi dzień Matce Bożej, a trzeci dzień pierwszemu męczennikowi św. Stefanowi - wyjaśnia ks. mitrat Andrzej Pugacewicz proboszczem cerkwi św. równych apostołom braci Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej w rozmowie z Anną Chodyką.

Jakie wspólne zwyczaje świąteczne mają katolicy i prawosławni?

W święta Bożego Narodzenia podobnie jak u katolików zaczynają się Wigilią, jednak poprzedza je post Filipowy, który trwa 40 dni. Nazwa wzięła się stąd, że zaczyna się on w dniu, kiedy czcimy św. Filipa. Przed rozpoczęciem świąt również ubieramy choinkę, ozdoby świąteczne pojawiają się również w świątyni. Na początku Wigilii rodziny dzielą się zamiast opłatkiem, prosforą. Jednak w domach dzielimy się prosforą niekonsekrowaną.

Jak wygląda sama kolacja wigilijna?

Zsiadając do stołu starszyzna domu – gospodarz rozpoczyna wieczerze modlitwą. W rytuale liturgicznym Kościoła prawosławnego jest na tą okoliczność specjalna modlitwa: Dzieciom duchowym na zakończenie postu Bożonarodzeniowego. Jest to stara uświęcona wiekami tradycja prawosławna. Następnie jest tradycja dzielenia się chlebem, wierni nasi przynoszą ze świątyni błogosławiony chleb – prosforę. Na stole pojawiają się tradycyjne potrawy, jest ich przeważnie dwanaście. Nie może zabraknąć kutii, robiona jest w zależności od domu, na bazie ziaren jęczmienia, pszenicy, z dodatkiem miodu, rodzynek, różnych bakalii i orzechów. Ta potrawa jest symbolem podziękowania Bogu, że przez cały rok miało się, co zjeść. Pod białym obrusem kładzie się siano. Pojawia się też nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Przy stole jest również czas na śpiewanie kolęd. Wigilia jest też dniem postnym.

Jakie są różnice w obchodzeniu Bożego Narodzenia?

Nasze święta trwają trzy dni, a nie dwa. Pierwszy dzień poświęcony jest narodzeniu Jezusa Chrystusa, drugi dzień Matce Bożej, a trzeci dzień pierwszemu męczennikowi św. Stefanowi pierwszemu męczennikowi w  posługiwaniu diakonatu. W nocy odpowiednikiem łacińskiej pasterki  jest bożonarodzeniowe nabożeństwo które rozpoczyna się Wielkim Powieczrzem, a następnie bożonarodzeniową Jutrznią i kończy się uroczystą świąteczną Boską Liturgią Eucharystyczną. Nabożeństwa te w swoim materiale liturgicznym dopuszczają śpiew kolęd. W naszych świątyniach w tych dniach rozbrzmiewa szeroka gama wschodnich kolęd w językach: ukraińskim, białoruskim, rosyjskim a także polskim.   Na środku świątyni, na specjalnym pulpicie wystawiona jest ikona przedstawiająca narodzenie Jezusa Chrystusa. Kościół prawosławny ikony czci od setek lat.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 stycznia

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czyt
czyt 10.01.2020, 13:31
I tak im to świętowanie przychodzi? Kiedy oddadzą Cmentarz Unitom zabrany? Resztki po ruskim zaborze, a wasza cerkiew już przez komsomoł zorganizowana przecież. Zadziwia niewidzą, także naszych, którzy nie wiedzą, że byli Unitami (pradziadkowie). Tu nie było prawosławnych..

Pozostałe