Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach

  • 13.01.2020, 09:45
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach
Muzeum Południowego Podlasia w przyszłym roku organizuje wystawę poświęconą 34. pułkowi piechoty. Instytucja zwraca się z odezwą do mieszkańców miasta prosząc o przekazywanie, na czas wystawy, pamiątek po formacji. To w związku ze 100-leciem bitwy pod Rzeczycą, w której brał udział 34. pułk piechoty.

- Chcielibyśmy prosić mieszkańców o zaangażowanie w tworzenie wystawy i udostępnianie tego, co mają. Pamiątki można użyczyć bądź jeśli ktoś jest zainteresowany przekazać na rzecz muzeum. Z pewnością znajdą one swoje godne miejsce – podkreśla dyrektor MPP Violetta Jarząbkowska.  – Interesuje nas wszystko, co udało się zgromadzić bialczanom po ich przodkach. Przedmioty można przynosić do muzeum bądź zadzwonić i poprosić o odbiór z domu, jeśli ktoś ma utrudniony dojazd do instytucji.

Uroczystości poświęcone 34. pułkowi piechoty zaplanowane na przyszły rok będą trwały trzy dni. Towarzyszyć im będzie nie tylko wystawa, ale też konferencja naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz rajd rowerowy. Z kolei przy kościele św. Antoniego zostanie odsłonięta tablica poświęcona pułkowi. Dr Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej  podkreśla, że pułk znacząco oddziaływał na miasto. - W Białej Podlaskiej od 1922 roku stacjonowało ok. 1000 żołnierzy. Mieli oni wpływ na życie gospodarcze, towarzyskie, kulturalne i sportowe. Zależało im też na wychowaniu patriotycznym młodzieży m.in. poprzez Związek Strzelecki i Przysposobienie Wojskowe. W garnizonie byli zatrudniani mieszkańcy miasta, którzy wykonywali prace na rzecz wojska. Oficerowie korzystali z usług bialskich rzemieślników, krawców czy miejskiej gastronomi. Dodatkowo żołnierze inicjowali pewne wydarzenia np. pomagali w budowie dróg i mostów m.in. wybudowali most na Krznie, który niestety nie przetrwał do dzisiaj. Wybudowali też most w Kijowcu. W latach trzydziestych wojsko pomagało również powodzianom. Walczono  z analfabetyzmem wśród rekrutów. W tym przypadku garnizon współpracował z nauczycielami bialskich szkół. Żołnierze 34 pp dokarmiali najuboższych, fundowali paczki najbiedniejszym dzieciom, a także obiady w szkołach. Dowódca pułku – Ludwik Bittner, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie jest autorem projektu pomnika Józefa Ignacego Kraszewskiego, odsłoniętego w 1928 r., który można oglądać do dziś – zaznacza dyrektor MBP.   

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe