Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 09:26
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach

Muzeum Południowego Podlasia w przyszłym roku organizuje wystawę poświęconą 34. pułkowi piechoty. Instytucja zwraca się z odezwą do mieszkańców miasta prosząc o przekazywanie, na czas wystawy, pamiątek po formacji. To w związku ze 100-leciem bitwy pod Rzeczycą, w której brał udział 34. pułk piechoty.
Biała Podlaska: Pokaż pamiątki odziedziczone po dziadkach

- Chcielibyśmy prosić mieszkańców o zaangażowanie w tworzenie wystawy i udostępnianie tego, co mają. Pamiątki można użyczyć bądź jeśli ktoś jest zainteresowany przekazać na rzecz muzeum. Z pewnością znajdą one swoje godne miejsce – podkreśla dyrektor MPP Violetta Jarząbkowska.  – Interesuje nas wszystko, co udało się zgromadzić bialczanom po ich przodkach. Przedmioty można przynosić do muzeum bądź zadzwonić i poprosić o odbiór z domu, jeśli ktoś ma utrudniony dojazd do instytucji.

Uroczystości poświęcone 34. pułkowi piechoty zaplanowane na przyszły rok będą trwały trzy dni. Towarzyszyć im będzie nie tylko wystawa, ale też konferencja naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz rajd rowerowy. Z kolei przy kościele św. Antoniego zostanie odsłonięta tablica poświęcona pułkowi. Dr Paweł Borek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej  podkreśla, że pułk znacząco oddziaływał na miasto. - W Białej Podlaskiej od 1922 roku stacjonowało ok. 1000 żołnierzy. Mieli oni wpływ na życie gospodarcze, towarzyskie, kulturalne i sportowe. Zależało im też na wychowaniu patriotycznym młodzieży m.in. poprzez Związek Strzelecki i Przysposobienie Wojskowe. W garnizonie byli zatrudniani mieszkańcy miasta, którzy wykonywali prace na rzecz wojska. Oficerowie korzystali z usług bialskich rzemieślników, krawców czy miejskiej gastronomi. Dodatkowo żołnierze inicjowali pewne wydarzenia np. pomagali w budowie dróg i mostów m.in. wybudowali most na Krznie, który niestety nie przetrwał do dzisiaj. Wybudowali też most w Kijowcu. W latach trzydziestych wojsko pomagało również powodzianom. Walczono  z analfabetyzmem wśród rekrutów. W tym przypadku garnizon współpracował z nauczycielami bialskich szkół. Żołnierze 34 pp dokarmiali najuboższych, fundowali paczki najbiedniejszym dzieciom, a także obiady w szkołach. Dowódca pułku – Ludwik Bittner, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie jest autorem projektu pomnika Józefa Ignacego Kraszewskiego, odsłoniętego w 1928 r., który można oglądać do dziś – zaznacza dyrektor MBP.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama