Powiat radzyński: Zawada rezygnuje z prowadzenia szpitala

  • 14.01.2020, 11:21
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Zawada rezygnuje z prowadzenia szpitala
Po 9 latach Marek Zawada zdecydował, że należy zakończyć współpracę z powiatem radzyńskim i zrezygnował z kierowania szpitalem. Co się stało, że menager, który sprowadził placówkę znad finansowej przepaści do poziomu sprawnie zarządzanego szpitala, powiedział dość? Oficjalnie nic. Dyrektor argumentuje, że to z przyczyn osobistych, zarząd powiatu nie polemizuje – daje dyrektorowi nagrodę roczną i życzy powodzenia. Nieoficjalnie mówi się, ze dyrektor już tylko to mógł dla szpitala zrobić. Powiat szuka źródeł finansowania, a w tym dyrektor kojarzony z Platformą Obywatelską raczej nie pomaga.

7 stycznia dyrektor Zawada złożył swoją rezygnację. W niej jako przyczynę podał względy osobiste. Dyrektorem może być jeszcze przez cztery miesiące, ale już się mówi, że zarząd powiatu będzie chciał, by czas wypowiedzenia był jak najkrótszy. Władze powiatu już planują konkurs na stanowisko po Zawadzie i liczą, że jego rozstrzygniecie nastąpi w lutym.

Radzyński szpital przez ostatnie 9 lat odbudowywał swoją pozycję. Na początku 2011 roku, gdy Marek Zawada przejmował szpital, po swoim poprzedniku odziedziczył placówkę z długiem sięgającym 19,5 mln zł. W ciągu 8 lat udawało się skutecznie zmniejszyć zadłużenie i wymienić prawie w całości przestarzały sprzęt medyczny na kwotę 10 mln zł oraz zmodernizować infrastrukturę szpitala za ok. 16 mln zł. W międzyczasie placówka, której groził upadek, rozpoczęła wspinaczkę po szczeblach rankingów ogólnopolskich. W grudniu 2013 roku Forbes opublikował ranking finansowy szpitali, w którym w kategorii szpitali powiatowych radzyńska placówka zajęła pierwsze miejsce w kraju. Wówczas w kwietniu 2014 roku dyrektor Marek Zawada odbierał statuetkę i dyplom.

W 2017 roku SP ZOZ sklasyfikowany został na 7. miejscu wśród średnich szpitali w ogólnopolskim Rankingu Szpitali Publicznych, przeprowadzanym przez spółkę Magellan i firmę Deloitte pod medialnym patronatem dziennika Rzeczpospolita. A w maju tego roku placówka znalazła się na szóstym miejscu rankingu "Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group". SP ZOZ został tak wysoko sklasyfikowany w kategorii szpitali o kontraktach od 29 do 69 mln zł. (...)

Po latach, gdy szpital nie wykazywał niemal deficytu przyszedł rok 2019, a z nim informacja, że szpital zamknie bilans za 2018 rok na minusie. Początkowo podawana kwota mroziła, bo mówiono nawet o 3 mln zł straty. Stanęło na 1,7 mln zł. Wiadomo też było, że rok 2019 też nie będzie łatwy i deficytu nie da się uniknąć. - Walczymy o to, by jego kwota nie przekroczyła kosztów amortyzacji, bo wówczas różnice musiałoby pokryć starostwo, jako jednostka zarządzająca szpitalem – mówił nam na jesieni 2019 roku Marek Zawada. Ta magiczna kwota, której szpital nie chce w deficycie przekroczyć to około 1,7 mln zł. Dziś już wiadomo, że po raz kolejny udało się uniknąć złego scenariusza, bo jak poinformował nas po radzie społecznej szpitala starosta Szczepan Niebrzegowski, po podliczeniu obrotów szpitala do końca listopada 2019 roku, strata wynosiła nieco ponad 600 tys. zł. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 stycznia

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czytelnik
czytelnik 21.01.2020, 16:59
Zawada postawił ten szpital na nogi. Zrobił wiele i robiłby jeszcze więcej gdyby miał taką samą legitymację jak starosta Niebrzegowski.
Cóż, że się na robocie znasz jak nie jesteś nasz. Amen.

Pozostałe