Gmina Drelów: Głęboka wiara kontra twarda rzeczywistość

  • 16.01.2020, 10:58
  • Anna Ostapiuk
Gmina Drelów: Głęboka wiara kontra twarda rzeczywistość
Pan Bóg to żywa osoba, która interesuje się naszym życiem i naprawdę nam pomaga - tak o głównym przesłaniu najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej Tu i Teraz opowiadał w dniu premiery twórca scenariusza Zbigniew Steszuk.

Premiera przedstawienia odbyła się tuż po uroczystym Orszaku Trzech Króli, który miał miejsce 6 stycznia 2020 r. "Blacha 500 549" to historia małżeństwa, które w krytycznym momencie znajduje pocieszenie w zaufaniu Bogu. Rodzina aresztowanego za gwałt i morderstwo policjanta doświadcza przemocy i wykluczenia społecznego, w jednej chwili ich świat rozpada się na milion kawałków. Jedynie rodzinna miłość, niezachwiana wiara w niewinność, zaufanie w boską opiekę i moc modlitwy różańcowej dodają sił i pozwalają trwać na przekór ponurej rzeczywistości.

Przejmująca, poruszająca najgłębsze pokłady emocji tematyka scenariuszy to swoista wizytówka drelowskiej grupy "Tu i Teraz" działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. - Ta tematyka chodziła mi po głowie od dłuższego czasu, chciałem napisać coś z wątkiem sensacyjnym. Pomysł na tegoroczny scenariusz rodził się w bólu, siermiężnie i mozolnie. Zajęło mi to z przerwami rok czasu - opowiada autor scenariusza Zbigniew Steszuk - Oczywiście pomysł był w powijakach, bardzo ogólny, natomiast w trakcie pisania pewne rzeczy mi się precyzowały, dokonywałem stałej korekty.

Grupa Teatralna Tu i Teraz działa przy GCK już 8 lat. Każdego roku przygotowuje oprawę Drogi Krzyżowej ulicami Drelowa, wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych ze spektaklem "Środopoście", a od kilku lat wystawia na deskach drelowskiej sceny spektakle bożonarodzeniowe, jak choćby "Świąteczna babcia" czy ubiegłoroczne wzruszające "Białe Łabędzie". Przyjaciele, sąsiedzi, mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości, to w tym składzie tkwi siła aktorów amatorów. - Człowiek uwikłany jest w różne obowiązki rodzinne i zawodowe, to nie jest takie proste, żeby się zorganizować, przychodzić na próby i spotkania. To ogrom wysiłku. Spotykamy się zazwyczaj raz w tygodniu, ale przed premierą nawet trzy razy - dodaje Zbigniew Steszuk. 

Podczas premiery "Blachy" niejednokrotnie pośród publiczności wybuchały brawa, a finał uwieńczono owacją na stojąco. Pomimo trudnej tematyki spektaklu, osadzenie go w klimacie Bożego Narodzenia wywołało nostalgię i nadzieję na lepsze jutro. Nuta optymizmu płynąca ze sztuk drelowskiej grupy każdego roku poszerza grono odbiorców, co widać po coraz pełniejszej sali widowiskowej. Czego życzyć grupie, która świetnie radzi sobie na deskach teatralnych? - Dobrej pamięci! - śmieje się Zbigniew Steszuk - Naprawdę dobrej pamięci, żebyśmy nie zapominali tekstu!

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe