Powiat parczewski: Nasze szkoły mają perspektywy

  • 17.01.2020, 23:11
  • Tomasz Wachulski
Powiat parczewski: Nasze szkoły mają perspektywy
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Parczewie awansowało. Nieco gorzej w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy prezentuje się Zespół Szkół Technicznych. 

Jak w zestawieniu wypadły szkoły ponadpodstawowe z powiatu parczewskiego? I LO im Mikołaja Kopernika w rankingu ogólnopolskim zostało sklasyfikowane na 523 miejscu. Jest to niewielki awans w stosunku do ubiegłego roku, ale warto podkreślić, że podobnie jak przed rokiem szkoła zdobyła tzw. Brązową Tarczę. W rankingu wojewódzkim także awansowało o kilka oczek, plasując się na 33 pozycji. - Trochę szkoda, bo niewiele nam zabrakło do zdobycia srebrnej tarczy. Nie mniej jednak cieszymy się, bo wydaje mi się że mimo wszystko osiągnęliśmy dobry wynik. Jednym z głównych kryteriów są osiągnięcia w olimpiadach. Nasza młodzież także uczestniczy w olimpiadach, ale jej udział kończy się zwykle na etapie regionalnym. W ubiegłym roku mieliśmy tylko jednego ucznia, który awansował do rywalizacji na szczeblu centralnym. Młodzież skupia się głównie na realizacji bieżącego materiału i trudno ich zmusić do nauki ponadprogramowej – tłumaczy dyrektor I LO Beata Tryniecka.

Zespół Szkół Technicznych w Parczewie w rankingu nie zmieścił się w najlepszej pięćsetce, natomiast w województwie zajmuje 52 lokatę. - Z dystansem podchodzimy do tego rankingu, ponieważ realia są inne niż zdają sobie z tego sprawę oceniający. Zamiast surowych wyników powinni brać pod uwagę osiągnięcia. My nie mamy szkoły branżowej, więc do technikum przyjmujemy wszystkich uczniów, a potem wyniki są jakie są. Przeanalizowaliśmy dokumentację i się okazuje, że znaczna liczba uczniów z egzaminu na koniec gimnazjum lub szkoły podstawowej nie osiągnęła nawet 30 proc. punktów. Mimo to dobrze pracujemy. Może nasza młodzież nie kończy szkoły z czerwonym paskiem na świadectwie, ale zdawalność maturalną mamy na poziomie średnio 82 proc. Trudno sobie nawet wyobrazić jak ogromną pracę muszą wykonać nasi nauczyciele, aby taki wynik osiągnąć. To jest moim zdaniem bardzo dobre osiągnięcie. Zatem nie patrzymy na rankingi, tylko robimy swoje i kształcimy – wyjaśnia dyrektor ZST Mirosław Kowalski.

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe