Region: Nasi funkcjonariusze windują statystyki

  • 21.01.2020, 10:00
  • Marcin Kozarski
Region: Nasi funkcjonariusze windują statystyki
Krajowa Administracja Skarbowa jest w ścisłej czołówce służb i instytucji w Polsce zajmujących się zwalczaniem przestępczości tytoniowej. Znaczący wpływ na ten sukces mają wyniki Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, w szczególności funkcjonariuszy z południowego Podlasia. 

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. lubelskim udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu m.in.: 3,4 mln paczek papierosów o wartości rynkowej blisko 47 mln złotych, a także 14 ton tytoniu oraz 2,7 tony suszu tytoniowego. Lubelska KAS zniszczyła też blisko 157 ton wyrobów tytoniowych, w tym 7,4 mln paczek papierosów oraz 380 kg tytoniu. To zarówno towary pochodzące z przemytu, jak i z nielegalnej działalności na terenie kraju.

Udaremniany przemyt odbywał się zarówno transportem drogowym, jak też kolejowym. Dwa największe przemyty w województwie zostały wykryte w Oddziale Celnym w Koroszczynie podczas kontroli samochodów ciężarowych. Ilość zabezpieczonych używek w trakcie tylko tych dwóch zdarzeń to blisko 900 tys. paczek, a ich wartość rynkowa to ponad 12 mln zł. Do największego przemytu drogą kolejową doszło na terenie Oddziału Celnego w Małaszewiczach. 148 tys. paczek papierosów ukrytych było miedzy legalnym towarem, w jednym z kontenerów jadących pociągiem towarowym z Chin. Wartość rynkową papierosów oszacowano na ponad 2 mln zł.

Poza przemytem likwidowano też nielegalne fabryki papierosów na terenie naszego kraju. W ubiegłym roku lubelska KAS, w ramach wspólnych działań z Centralnym Biurem Śledczym Policji i Strażą Graniczną – zamknęła cztery takie wytwórnie oraz miejsca składowania gotowych wyrobów. Działania prowadzono w województwach lubelskim, łódzkim i mazowieckim. Poza papierosami, tytoniem i suszem tytoniowym likwidowano też całe linie do produkcji papierosów.

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mińsk
Mińsk 22.01.2020, 06:03
Jest w czołówce gdyż swoim zasięgiem.obejmuje największe szlaki przemytu. Więc co w tym zaskakującego? Można by się tylko zastanowić jaki odłamek prawdziwego przemytu jest ujawniany.

Pozostałe