Gmina Zalesie: Szkoła w Berezówce będzie zamknięta?

  • 21.01.2020, 11:27
  • Anna Chodyka
Gmina Zalesie: Szkoła w Berezówce będzie zamknięta?
Szkole Podstawowej w Berezówce grozi likwidacja. Władze gminy Zalesie rozważają utworzenie w jej budynku, dziennego domu seniora. Pomysł wzbudził sprzeciw rodziców uczniów, a także nauczycieli i dyrekcji szkoły, gdyż wypowiedzenie dzierżawy jest równoznaczne z zamknięciem podstawówki.

Szkoła Podstawowa w Berezówce prowadzona jest przez Stowarzyszenie „Za Rzeką Krzną”. Jak wyjaśnia dyrektor jej dyrektor,  Barbara Protasiewicz, gmina nie chce przedłużyć placówce dzierżawy budynku. W szkole uczą się w niej dzieci uchodźców przebywających w ośrodku dla cudzoziemców w Koloni Horbów. Dzieci cudzoziemców jest 49, a polskich uczniów 21. - Dzięki temu, że szkoła jest mała i ma tylko siedemdziesięciu uczniów każdy czuje się tu akceptowany i bezpieczny. Mamy wypracowane sposoby na to, by dzieci się integrowały, gdyż działamy już czternaście lat – zauważa dyrektor Barbara Protasiewicz.

Zaznacza, że  przenoszenie dzieci cudzoziemców oznaczać będzie dla maluchów niepotrzebny stres. - One już przyjeżdżają zestresowane, bo muszą całkowicie zmienić swoje środowisko. Nasze dzieci też czują się tu bardzo dobrze, a dzieci cudzoziemców nie są dla nich obcymi, a koleżankami i kolegami. Szkoła jest dla wszystkich stron bardzo dobrym punktem spotkań i rozwoju – podkreśla dyrektor Protasiewicz. - Jeśli dostaniemy wypowiedzenie dzierżawy, będziemy musieli zlikwidować szkołę, gdyż nie mamy budynku zastępczego, do jakiego moglibyśmy przenieść placówkę. Zaadaptowanie innego budynku leży poza naszymi możliwościami finansowymi, bo utrzymujemy się wyłącznie z dotacji z ministerstwa edukacji – wyjaśnia dyrektor Barbara Protasiewicz.  Dyrektor Protasiewicz odnosi się też do pomysłu wójta gminy Zalesie. – Jeśli jest takie zapotrzebowanie dom seniora powinien być stworzony, ale nie kosztem szkoły. Moim zdaniem są inne budynki, w których dom seniora mógłby funkcjonować. Na terenie gminy jest wiele świetlic, które można byłoby wykorzystać – zauważa dyrektor szkoły w Berezówce. 

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 stycznia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe