Sławatycze: Święto Jordanu było niezwykle nastrojowe

  • 21.01.2020, 11:39
  • Anna Chodyka
Sławatycze: Święto Jordanu było niezwykle nastrojowe
Wielikaja Agiasma czyli Wielkie Poświęcenie Wody, sprawowane w obrządku prawosławnym, tuż po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia,  przyciąga wielbicieli duchowości prawosławia. W tym roku podczas święta Chrztu Pańskiego w procesji z cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym fotografowie z całej Polski.

Święto Chrztu Pańskiego ma wiele nazw, jedna z nich to Objawienie Pańskie. Jak wyjaśnia ks. Michał Wasilczyk, proboszcz parafii pw. Opieki Matki Bożej, 6 stycznia według kalendarza juliańskiego, a 19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego prawosławni obchodzą objawienie się Trzech Osób Trójcy Świętej. Dodaje, że święto rozpoczęło się poprzedniego dnia. – Wieczorem w cerkwi śpiewaliśmy pieśni opowiadające o chrzcie Jezusa. Na drugi dzień odprawiana jest święta liturgia, a po niej kapłan wraz z chórem i wiernymi w procesji przechodzi nad Bug – mówi proboszcz.

W tym roku jak to się dzieje od lat, prawosławni nieśli duży drewniany krzyż i feretrony. Nad rzeką ustawiona była tratwa – ołtarz, na której kapłan wznosił prośby do Boga. Następnie trzykrotnie zanurzył w wodzie pozłacany krzyż i wypuścił białe gołębie oraz okadził miejsce. Po zaśpiewaniu religijnych pieśni i troparionów (śpiewy przypominające znaczenie teologiczne danego święta), uczestnicy mogli nabrać dla siebie poświęconej wody z Bugu.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 stycznia

Anna Chodyka

Zdjęcia (56)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe