Gmina Terespol: Ludzie czekają na przychodnię

  • 23.01.2020, 10:40
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Ludzie czekają na przychodnię
W tym roku gmina zmierzy się z wieloma wyzwaniami. Budowa ośrodka zdrowia w Kobylanach, oddanie do użytku zbiornika małej retencji wraz z jego zagospodarowaniem oraz zakończenie projektu transgranicznego Czysta Rzeka - to kluczowe inwestycje. Ważnym wydarzeniem będzie też jubileusz trzydziestolecia miejscowego samorządu połączony z coroczną imprezą Kultura Bez Granic.

W tym roku samorząd zamierza rozpocząć budowę ośrodka zdrowia i punktu aptecznego przy urzędzie gminy. - Planujemy stworzenie projektu i rozpoczęcie budowy, której zakończenie wyznaczyliśmy na 2021 r. Wynika to z tego, że przygotowujemy się do polityki senioralnej, zwłaszcza, że już co czwarty mieszkaniec ma więcej niż sześćdziesiąt lat. W ośrodku przyjmowałby nie tylko internista, ale też stomatolog. Jednak w ostatnim przypadku będzie to praktyka prywatna. Byłaby również pielęgniarka i gabinety dla innych specjalistów. Wydaje mi się, że to główna inwestycja, na którą mieszkańcy czekają – wyjaśnia wójt Krzysztof Iwaniuk.

Uroczyste oddanie do użytku zbiornika małej retencji, jak wyjaśnia wójt odbędzie się prawdopodobnie w Dzień Strażaka, 4 maja. Obiekt ma 25 hektarów, czyli znajduje się w nim milion metrów sześciennych wody. Jego powierzchnia to niemal 1/3 wielkości Jeziora Białego. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln zł. Gmina w tym roku przygotuje projekt zagospodarowania terenu wokół wody, czyli ścieżki, parking i dojazd do niego. - Mam nadzieję przy tej okazji pozyskać fundusze zewnętrzne na ten cel – zdradza włodarz. W dalszych planach jest też utworzenie ośrodka rekreacji i sportu. Drugim ważnym przedsięwzięciem jest rozwój nowo powstającego osiedla „Zielone Wzgórza”, znajdującego się w pobliżu zbiornika. To 60 hektarów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne, znajdujące się poza strefą zalewową Bugu. Dotychczas działki nabyło około sześćdziesięciu kupców, a wszystkich jest ponad trzysta. W tym roku mają być wykonane dwie lub jedna, drogi dojazdowe. Dzięki projektowi transgranicznemu Czysta Rzeka wybudowano w centrum gminy ponad 4,52 km sieci kanalizacji sanitarnej, a w Żabince na Białorusi utworzono oczyszczalnię ścieków. Obecnie zostało rozliczenie przedsięwzięcia. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 stycznia

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tom
tom 26.03.2020, 23:04
TW Janek potrafił się zakręcić przy prezydencie 11.listopada,bo tego wymaga interes.
Mieszkaniec gminy
Mieszkaniec gminy 25.01.2020, 14:48
A kiedy doczekamy się ścieżki rowerowej z Lebiedziewa do ronda w stronę Terespola???nie dość że droga jest wąska to i bardzo niebezpieczna...czy naprawdę musi wydarzyć się coś strasznego żeby zauważyć ten problem? Ale Wójt problemu nie ma bo przez Kobylany cysterny do bazy paliw nie jeżdżą...
Eugeniusz Cyra
Eugeniusz Cyra 24.01.2020, 09:18
Gratuluję, to przykład urzeczywistniania wizji sprzed wielu lat. To co było przed wieloma laty, dla wielu utopią, dzisiaj przybiera realny kształt. Tak trzymaj WÓJCIE.

Pozostałe