Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:41
Reklama
Reklama

Terespol: Od 25 lat pogłębiają religijność i pielęgnują tradycje Wschodu

Nieustannie już od dwudziestu pięciu lat podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, który przez ten czas kilkukrotnie zmieniał formułę, spotykają się artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi czy Rosji, by zaśpiewać najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe. Zainteresowanie festiwalem z roku na rok rośnie i nie ma się co dziwić, bo przepiękne głosy wokalistów i kunszt muzyków nieraz wywołują wzruszenie i zachwyt. Tym razem na scenie wystąpiło 20 zespołów, choć chętnych było kilkakrotnie więcej. W całej historii wydarzenia na scenie zaprezentowało się zaś już kilkanaście tysięcy osób.
Terespol: Od 25 lat pogłębiają religijność i pielęgnują tradycje Wschodu

Na granicy Polski i Białorusi, w Terespolu, na styku wyznań, kultur, narodowości i  języków 25 lat temu powstała inicjatywa, mająca na celu ocalenie od zapomnienia kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Od lat przyjeżdżają tutaj chóry i wykonawcy z Polski i świata, by wspólnie dzielić radość z Narodzenia Chrystusa i pielęgnować tradycje wschodniosłowiańskie. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych, podczas których miejsce występów wypełnia po brzegi publiczność. Łącznie na widowni rokrocznie zasiada prawie tysiąc widzów. Formuła wydarzenia jest prosta - każdy uczestnik wykonuje co najmniej cztery kolędy, w tym minimum dwie w tradycji kościoła wschodniego, o łącznym czasie prezentacji do 15 minut. Każdy kwadrans to niesłychana uczta dla uszu, pełna refleksji i zadumy nad wiarą, ale też ogromnej radości. Wybrzmiewają tutaj zarówno wszystkim dobrze znane utwory, jak i te znalezione w starych zapiskach, o których już nikt nie pamiętał. 

Pierwszy festiwal kolęd w Terespolu odbył się w styczniu 1996 roku w formule Przeglądu Chórów Kolędniczych. Jego pomysłodawcami byli ksiądz Aleksy Andrejuk, ówczesny proboszcz tamtejszej parafii prawosławnej oraz Krzysztof Król, ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu. To w ich głowach 25 lat temu zrodziła się idea zorganizowania wieczoru kolęd, który dzisiaj przyciąga nie tylko rzeszę uczestników, ale również tłumy słuchaczy z całej Polski. Pierwsza impreza trwała jeden dzień i odbyła się w sali widowiskowej MOK. Zaprezentowało się wtedy niespełna dziesięć chórów z regionu, dla niektórych był to pierwszy publiczny występ. W 1998 roku zmieniono nazwę wydarzenia, by od tej pory był to Międzynarodowy Przegląd Chórów Kolędniczych, od 2000 roku wydarzenie zdobyło rangę Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolędniczych, by w 2003 stać się Międzynarodowym Festiwalem Kolęd Wschodniosłowiańskich. I taką nazwę nosi do dziś. Od 2003 roku na scenie zaprezentowało się 10 800 wykonawców, w tym co najmniej połowa z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Rumunii. Wykonano ponad 2250 kolęd i pastorałek, a koncerty obejrzało minimum 18 tysięcy osób. Festiwal doczekał się również opracowań książkowych, był przedmiotem prac magisterskich. W gronie sponsorów festiwalu od lat znajdują się indywidualni darczyńcy, ale także instytucje samorządowe i państwowe. Od 2008 roku organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich są Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 stycznia

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama