Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:09
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Terespol: Od 25 lat pogłębiają religijność i pielęgnują tradycje Wschodu

Nieustannie już od dwudziestu pięciu lat podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, który przez ten czas kilkukrotnie zmieniał formułę, spotykają się artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi czy Rosji, by zaśpiewać najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe. Zainteresowanie festiwalem z roku na rok rośnie i nie ma się co dziwić, bo przepiękne głosy wokalistów i kunszt muzyków nieraz wywołują wzruszenie i zachwyt. Tym razem na scenie wystąpiło 20 zespołów, choć chętnych było kilkakrotnie więcej. W całej historii wydarzenia na scenie zaprezentowało się zaś już kilkanaście tysięcy osób.
Terespol: Od 25 lat pogłębiają religijność i pielęgnują tradycje Wschodu

Na granicy Polski i Białorusi, w Terespolu, na styku wyznań, kultur, narodowości i  języków 25 lat temu powstała inicjatywa, mająca na celu ocalenie od zapomnienia kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Od lat przyjeżdżają tutaj chóry i wykonawcy z Polski i świata, by wspólnie dzielić radość z Narodzenia Chrystusa i pielęgnować tradycje wschodniosłowiańskie. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich nie ma formuły konkursu. Zespoły traktowane są równorzędnie i uczestniczą w dwóch dniach przesłuchań festiwalowych, podczas których miejsce występów wypełnia po brzegi publiczność. Łącznie na widowni rokrocznie zasiada prawie tysiąc widzów. Formuła wydarzenia jest prosta - każdy uczestnik wykonuje co najmniej cztery kolędy, w tym minimum dwie w tradycji kościoła wschodniego, o łącznym czasie prezentacji do 15 minut. Każdy kwadrans to niesłychana uczta dla uszu, pełna refleksji i zadumy nad wiarą, ale też ogromnej radości. Wybrzmiewają tutaj zarówno wszystkim dobrze znane utwory, jak i te znalezione w starych zapiskach, o których już nikt nie pamiętał. 

Pierwszy festiwal kolęd w Terespolu odbył się w styczniu 1996 roku w formule Przeglądu Chórów Kolędniczych. Jego pomysłodawcami byli ksiądz Aleksy Andrejuk, ówczesny proboszcz tamtejszej parafii prawosławnej oraz Krzysztof Król, ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu. To w ich głowach 25 lat temu zrodziła się idea zorganizowania wieczoru kolęd, który dzisiaj przyciąga nie tylko rzeszę uczestników, ale również tłumy słuchaczy z całej Polski. Pierwsza impreza trwała jeden dzień i odbyła się w sali widowiskowej MOK. Zaprezentowało się wtedy niespełna dziesięć chórów z regionu, dla niektórych był to pierwszy publiczny występ. W 1998 roku zmieniono nazwę wydarzenia, by od tej pory był to Międzynarodowy Przegląd Chórów Kolędniczych, od 2000 roku wydarzenie zdobyło rangę Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolędniczych, by w 2003 stać się Międzynarodowym Festiwalem Kolęd Wschodniosłowiańskich. I taką nazwę nosi do dziś. Od 2003 roku na scenie zaprezentowało się 10 800 wykonawców, w tym co najmniej połowa z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Rumunii. Wykonano ponad 2250 kolęd i pastorałek, a koncerty obejrzało minimum 18 tysięcy osób. Festiwal doczekał się również opracowań książkowych, był przedmiotem prac magisterskich. W gronie sponsorów festiwalu od lat znajdują się indywidualni darczyńcy, ale także instytucje samorządowe i państwowe. Od 2008 roku organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich są Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 stycznia

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama