Radzyń Podlaski: Grabowiec i Olszewnica mówią "Hańba!"

  • 04.02.2020, 10:11
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Grabowiec i Olszewnica mówią "Hańba!"
Od września szkoła w Grabowcu ma przestać istnieć, a szkoła w Olszewnicy ma działać jako trzyoddziałowa filia podstawówki w Polskowoli. Taką intencję w głosowaniu podczas sesji rady gminy wyraziła większość radnych. - Każdy ma swoje Westerplatte. Państwo walczą o szkoły, my o rozwój gminy – kwitowała burzliwy przebieg głosowań wójt Anna Mróz. A mieszkańcy Olszewnicy i Grabowca już alarmują kuratorium o swoim sprzeciwie.

O tym, że gmina przygotowuje plan reorganizacji sieci szkół na swoim terenie mówiło się od miesięcy. Początkowo plan był taki, żeby zlikwidować podstawówkę w Grabowcu, a podstawówki w Olszewnicy i Żakowoli przekształcić w szkoły filialne – trzyoddziałowe, podstawówek w Kąkolewnicy i Polskowoli. Ostatecznie okazało się, że gmina chce zlikwidować podstawówkę w Grabowcu i ograniczyć nauczanie w Olszewnicy. - Co do szkoły w Żakowoli wstrzymaliśmy się z decyzją, bo dyrekcja placówki zaproponowała znaczący plan oszczędnościowy. Dajemy temu szanse i trzymamy dyrektora za słowo – mówi przewodniczący komisji oświaty w gminie, radny Piotr Czerwiński.

Głównym powodem ograniczenia działalności szkół jest oczywiście argument finansowy. Gmina wskazuje, jak z roku na rok rośnie udział jej środków utrzymaniu szkół, gdyż przekazywana na nie subwencja oscyluje w granicach 40- 50 procent. Przyszłość nie rysuje się optymistycznie, gdyż demografia w obwodach szkół, które mają zostać objęte przekształceniem, nie budzi żadnych wątpliwości – dzieci nie przybędzie.

Dlatego pod największym obstrzałem znalazła się Szkoła Podstawowa w Grabowcu. Tu w klasach 1 – 8 uczy się obecnie 22 uczniów. Dla nich szkoła utrzymuje 11,5 etatów nauczycielskich, na których uczy 18 nauczycieli. Koszty związane z utrzymaniem SP w Grabowcu w ostatnich latach wyglądały więc następująco: w 2017 – 614 tys. zł (320 tys. to subwencja), 2018 – 687 tys. zł (334 tys. zł subwencji), 2019 – 839 tys. zł (412 tys. zł subwencja). W tym roku z szacunków gminy wynika, że utrzymanie Grabowca kosztować będzie 984 tys. zł, z czego subwencja wyniesie zaledwie 324 tys. zł.

W Olszewnicy natomiast uczy się 57 dzieci. Na 15 etatach pracuje tu 18 nauczycieli. W 2017 roku utrzymanie szkoły kosztowało 953 tys. z (subwencja – 422 tys. zł), w 2018 – 1 mln 82 tys. zł ( subwencja – 615 tys. zł), w 2019 roku – 1 mln 144 tys. zł (subwencja – 568 tys. zł). W 2020 gmina oszacowała wydatki na olszewnicką podstawówkę w kwocie 1 mln 332 tys. zł, z czego subwencja miałaby wynieść 533 tys. zł. - Największe wydatki ponoszone na szkoły wiążą się z utrzymaniem etatów nauczycielskich – dodawał prezentując uzasadnienia do uchwał intencyjnych zmieniających zasady pracy szkół sekretarz gminy Marcin Czyżak. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 lutego

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (289)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr Wczoraj, 21:40
Radni którzy startowali z ramienia PIS Kąkolewnica też byli za zamknięciem szkół? Ktoś może wie.
.
. Wczoraj, 22:19
Widziałam tą sesjie i oczywiście radni co startowali z PIS Kąkolewnica głosowali za zamknięciem szkół radny bodajże Szkodkowski J , Renata Czerwińska i ten trzeci
Do Piotr
Do Piotr Wczoraj, 22:11
a to chodzi wam o tych dwóch z turowa co to z RAsilu startowali który popierał na burmistrza miasta tego pana z PLATFORMY, to oni teraz z PIS śa to już tego sam diabeł nie rozgryzie kto jest z czego??Czy są jeszcze jacys inni bo to chyba pozostali to z psl od wójtowej?
Oni
Oni Wczoraj, 22:24
Nie no Renia Czerwińska i Szkodkowski z PIS Kąkolewnica startowali od Grześka i Wacka jeszcze gdzieś zdjęcie z ulotki mam no i Grzesiek ma to zdjęcie na Facebooku z nimi. I oni głosowali za zamknięciem szkół.
turowiak
turowiak Wczoraj, 16:45
U nas też się zbierze
Południowy
Południowy Wczoraj, 15:39
To ile tych podpisów trzeba 700 na referendum. Jak będziecie zbierać dawajcie znać.
i
i Wczoraj, 10:25
https://www.radiobiper.info/2020/02/15/spotkanie-dotyczace-likwidacji-szkoly-w-grabowcu-filmgaleria/
👥
👥 Wczoraj, 13:42
REFERENDUM, brawo i to jak najszybciej. 👏
osa
osa Wczoraj, 21:04
tęsknisz zbigniewie wszyscy wiemy ale nic się nie zmieniło każdy lepszy od ciebie
renia
renia Wczoraj, 21:11
I tak mu na drugi rok szkołę zamkniemy w Żakowoli
poprzeczna
poprzeczna Wczoraj, 21:35
jak doczekacie na stołku
Ciemnoty
Ciemnoty Wczoraj, 13:24
Warto posłuchać brawo może w końcu ktos zrobi porządek
ja
ja Wczoraj, 08:36
Przyjechali urzędnicy na to niby zebranie w Olszewnicy i najpierw chcieli całkiem zamknąć nam szkołę,teraz mydlą nam oczy filią i klasami 1-3 bo niby taniej.Czy rozmawialiście z nami o tych pomysłach ,wszystkiego musimy dowiadywać się z sesji rady gminy i plotek.Pani wójt mówiła o debacie na temat oświaty której nie ma i nie było.Sokule i Lipniaki oleliście całkowicie nawet o zebraniu nie wiedzieli tak wygląda dyktatura.Załatwiacie wszystko w swoich gabinetach nie licząc się z nami z ludźmi trzeba się rozmawiać a nie stawiać przed faktem dokonanym.
Głupce
Głupce Wczoraj, 15:05
Zacznijmy od tego że to nie bylo spotkanie w sprawie szkoły żadnych informacji na temat tego nie bylo tylko rodzice zaczęli temat na proste pytania nie potrafią odpowiedzieć i za zamykanie szkół sie biorą traktują rodziców jak powietrze nie słuchają nic radny wyzywa od głupców to tylko swiadczy o ich poziomie nie o rodzicach pretensje że pisza że jada do kuratorium do posłów że wołają o pomoc tak wołają i będą wołać bo w gminie nikt nam pomóc nie chce nikt nie słucha a to jest walka o dobro naszych dzieci postawiono nas przed faktem dokonanym bez prawa glosu i dyskusji
0 Wczoraj, 20:17
brak informacji to dezinformacja .
Ciemnota II
Ciemnota II Wczoraj, 08:11
A to dobry pomysł. W gminie Międzyrzec tak jest. Będą budować przedszkole, za co jak już 4 banki wzięli długu jeszcze rządzić nie zaczęli, i to na co na dobre drogi, i to tylko Kąkolewnica, przewodniczący sobie robi, droga jak ekspresówka, a robi autostradę, bo tam głosy są i były, a u nas co zaorać. Ciemnota ma lepsze pomysły jak uczeni, tylko z nami nie chce nikt gadać.
Ciemnota
Ciemnota Wczoraj, 07:10
A moze tak dzieci z Polskowoli od4 kl do Olszewnicy a w Grabowcu zrobic przedszkole po co gmina ma budować nowe tam remont zrobic a nie odrazu na straty spisać czy ktos brał taką możliwość pod uwagę
Mieszkaniec naszej gminy
Mieszkaniec naszej gminy 2 dni temu, 23:25
O proszę kto tak się tak się zaangażował w obronę władz naszych. Jaka wykładnia prawa. brawo. A i dobrze z drugiej strony, bo jak mieliście nauczyciele swego wójta, to zły był, prace wam dawał,to pisaliście głupoty, ze tak zastraszał, to teraz niech zamykają wam szkoły i na kuroniówkę. Wcale mi was nie żal. Za rok Żakowolę i Turów przekształcić i do domów. Ja bym jeszcze Kąkolewnicę trochę przeczyścił tyle lat siedzą tam już emeryci, i to nie z naszej Gminy. Młodzi, taniej będą kosztować. Podatków u nas nie płacą, a kasę z naszych podatków trzeba im płacić, jestem często z towarem w szkole to widzę. A w Polskowoli to tam dopiero raj mają, dwóch dyrektorów, jeden do południa, drugi po południu. Zyć nie umierać. A ile pracowników obsługi, nie wiadomo który od czego?. Jakoś teraz nikt nie narzeka, jak kiedyś, że mało. Jak trusie siedzą. Z jednej strony to sie śmiać, jak czytam te wpisy, a z drugiej płakać. Po prostu nie dorośliśmy wszyscy do demokracji.Pozdrawiam.
.
. 2 dni temu, 22:16
"... przekształcone powinny być mniejsze szkoły w szkoły filialne. Szkoła filialna to szkoła organizacyjnie podporządkowana innej placówce. Szkołę tego typu tworzy się w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami – art. 61 ust. 2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) – dalej u.s.o.

W przypadku, gdy istnieje szkoła podstawowa (lub kilka małych szkół), a organ prowadzący zamierza na jej bazie utworzyć filię szkoły podstawowej, to oznacza, że zamierza zmienić strukturę organizacyjną tej szkoły. Innymi słowy zamierza przekształcić szkołę podstawową w szkołę filialną w rozumieniu ustawy o systemie oświaty. W świetle art. 59 ust. 6 u.s.o., w przypadku przekształcenia szkoły stosuje się odpowiednio art. 58 i art. 59 ust. 1 – 5 u.s.o...."
.
. 2 dni temu, 22:06
:...Ponad trzy tygodnie 120 nauczycieli z mazowieckiego Zawidza czekało na listopadowe pensje. W budżecie gminy brakowało na nie pół miliona złotych. Ostatecznie wynagrodzenia udało się wypłacić, gdy radni zdecydowali, że nauczycielom przekażą pieniądze zaplanowane na budowę lokalnej drogi, a na inwestycję zaciągną kredyt..."
.
. 2 dni temu, 21:57
"...Co z tego, że na jednego ucznia możemy otrzymać nawet ponad 10 tys. zł rocznie, jeśli koszt przy nielicznych klasach w przeliczeniu na jedną osobę może wynieść nawet dwukrotnie więcej. Nasze problemy zaczęły się od tego, że musimy na siłę utrzymywać szkoły z oddziałami po kilku uczniów – mówi Leszek Brodowski, zastępca wójta gminy Zawidz (woj. mazowieckie). To w tej gminie radni nie zgodzili się na dodatkową pożyczkę lub przesunięcie środków. W efekcie ok. 120 nauczycieli pozostaje od blisko trzech tygodni bez wynagrodzenia.

Grzegorz Pochopień z Centrum Doradztwa i Szkoleń OMNIA, były dyrektor departamentu współpracy samorządowej MEN, przyznaje, że te przepisy to obecnie największy problem, z jakim borykają się małe samorządy. – Jeśli stanowisko kuratorów nie będzie bardziej elastyczne w tej materii, to gminy czekają poważne kłopoty finansowe – przestrzega.
Patowa sytuacja

Zdaniem ekspertów ratowanie na siłę małych szkół mija się z celem.

– Samorządy, które likwidują szkołę lub łączą kilka placówek, mają z tego tytułu ogromne oszczędności w budżecie. Szkoła, która np. z gminnej zostaje przekształcona w stowarzyszeniową, wciąż pozostaje publiczną, a dla uczniów i rodziców nic się nie zmienia. Nauczyciele wciąż mają pracę, choć często na mniej korzystnych warunkach niż przewiduje to Karta nauczyciela – mówi Grzegorz Pochopień. Szkoły publiczne prowadzone przez osoby fizycznie lub prawne najczęściej zatrudniają nauczycieli na podstawie kodeksu pracy i z wyższym pensum..."
.
. 2 dni temu, 21:50
'Kuratoria zmieniają front wobec samorządów i coraz częściej zgadzają się na zamykanie małych placówek oświatowych lub ich reorganizację.
Trudna sytuacja finansowa samorządów sprawia, że coraz więcej z nich zamierza likwidować lub przekształcać szkoły, aby obniżyć koszty związane z wydatkami na edukację. Przestrzegają, że zapowiedź kolejnej 6-procentowej podwyżki dla nauczycieli od września 2020 r. doprowadzi do tego, że zabraknie im pieniędzy na utrzymanie małych szkół z niewielką liczbą uczniów. "
.
. 2 dni temu, 21:47
"Gminni włodarze po wyborach podejmują niewygodne decyzje dla mieszkańców. Na pierwszy ogień idą niewielkie placówki oświatowe i ich filie. Główne powody ich redukcji to koszty oraz nieliczni uczniowie.
Do końca lutego samorządowcy muszą powiadomić o zamiarze zamknięcia placówki oświatowej rodziców oraz kuratoria. Pierwsze uchwały intencyjne już spływają do organów nadzoru pedagogicznego. Ze wstępnych danych wynika, że najczęściej do likwidacji typowane są podstawówki."
.
. 2 dni temu, 21:34
"Patrycja Pakuła
Za mało uczniów. Z Lublina i regionu znikają szkoły

Do lubelskiego Kuratorium Oświaty wpłynęło już 25 wniosków o likwidację placówek edukacyjnych, a lista jest wciąż otwarta. Powody? Najczęściej chodzi o za małą liczbę uczniów, nieodpowiednie warunki do nauki i zły stan techniczny budynków."
Inspektor
Inspektor 2 dni temu, 13:53
Organy ścigania dysponują pewnymi narzędziami, które pozwalają im walczyć z zjawiskiem anonimowego wykorzystywania internetu w celach przestępczych, w analizowanym przypadku – pomawiania innych (bądź też ich zniesławiania).

Należy tu wyjaśnić, że nawet pomimo faktu iż zniesławienie i znieważenie to tzw. przestępstwa prywatnoskargowe (czyli to pokrzywdzony sam wnosi swój akt oskarżenia), to można zwrócić się do prokuratury lub policji o pomoc przeprowadzeniu czynności dowodowych. Robi się to na podstawie art. 488 Kodeksu postępowania karnego poprzez złożenie tzw. skargi na policję z wnioskiem o dokonanie poszczególnych czynności dowodowych, względnie ich zabezpieczenie.
ja
ja 2 dni temu, 16:17
tak racja ,ale najpierw trzeba mieć dowody przestępstwa aby organy właściwe się tym zainteresowały zgodnie z prawem
Nauczyciel
Nauczyciel 2 dni temu, 16:16
Pani Inspektor możesz nam wszystkim naskoczyć!!!
Jan
Jan 2 dni temu, 15:48
Strach się bać. Tak czytam te wpisy jakoś nie widzę tu znamion przestępstwa. No ale straszenie organami ścigania wyjawianie nazwisk straszenie na chodzeniem czy wpisami "mam cię odwiedzić" ect....przypomina mi to działania za czasów komuny.
.....
..... 2 dni temu, 07:59
Moze teraz znów dzwonic zaczna tak jak na początku września do wybranych osób
.
. 2 dni temu, 11:11
nie martw się do ciebie nie zadzwonią :):):):)
😎
😎 2 dni temu, 15:56
Oj nie wiem 🤔czekam zobaczymy
Inspektor
Inspektor 2 dni temu, 00:04
Przeczytałam wszystko z uwagą, skopiowałam i czekam co jeszcze na mój temat wymyślicie, bo pomijając bardzo niski poziom niektórych wypowiedzi, wiele innych wykorzystam w odpowiednim czasie - wbrew pozorom nie jesteście tutaj anonimowi. Tak więc bawcie się dalej, jeszcze was odwiedzę. Dobrze jest mieć pełen obraz sytuacji i poznać z nazwiska tych co mi tak dobrze życzą. Znając życie pewnie mnie ta wiedza w niektórych przypadkach zadziwi.
To
To 2 dni temu, 07:56
Czasy straszenia sie skonczyly najazdy na domy też prosze pani a wiedza no cóż trzeba uczyć się cale życie i nas ta wiedza też zdziwila z nazwiska
.
. 2 dni temu, 14:03
zgadzam się - czasy straszenia skończyły się jesienią 2018 roku
Radny
Radny 2 dni temu, 10:18
Jestem za - bać to się powinni ci co myślą że za przykrywką wymyślonego nicka mogą na innych pluć i ich atakować bo za takie postępowanie to mamy kary przewidziane prawem, skończy się to gdy w końcu komuś cierpliwości zabraknie dla waszej zjadliwości i zgłosi sprawę odpowiednim organom a w takich wypadkach wszystko odbywa się zgodnie z prawem i nie trzeba znajomości żeby ustalić IP może też tak zrobię
Goniec
Goniec 2 dni temu, 05:08
I co tu piszę pani " jeszcze was odwiedzę" czy chodzi tu o straszenie nękanie na chodzenie w domu ect.... " nie jesteście tutaj anonimowi" czy pani ma nad przyrodzony dar ustalania IP Czy pomaga pani ustalić IP któryś z radnych? Ciekawe czy w legalny sposób no nic o tego są smutni panowie aby to ustalić. Co tu dalej mamy "poznać z nazwiska" no to już ochrona danych się kłania. No i najciekawsze "wiele innych wykorzystam w odpowiednim czasie" co świadczy o takiej osobie oceńcie sami ja mam tylko cichą nadzieję że nie pisała to pani Inspektor bo jeżeli tak to po prostu mi przykro.
.
. 2 dni temu, 10:09
można pisać z nazwiska o pani inspektor? to można będzie napisać o o was :):):) pewnie jak sie nazwiska pojawia to nie tylko inspektor będzie zdziwiona :):):):
ja
ja 2 dni temu, 16:15
pani inspektor to osoba publiczna,urzędnik my nie
.
. 2 dni temu, 21:30
nauczyciel to funkcjonariusz państwowy
ja
ja 2 dni temu, 21:42
a ja osoba prywatna rodzic
Przykro mi
Przykro mi 2 dni temu, 16:03
Sadze że my też bo nasze dzieci pisza patykami w szkole na piasku ot tak nas przedstawiacie na wf rzut kamieniem bo u nas nic nie ma w szkole 20 lat gimnazjum bylo a teraz szkola nie jest przystosowana dla wiekszych dzieci kto tu sie uczył to wie ze komputery stare i tak dziś dzieci mają za duzo dostępu do Internetu i wogóle nasza szkoła wedlug was to epoka kamienia łupanego
....
.... 14.02.2020, 19:28
Fakture za paliwo chcecie to wam wyslemy pocztą
.
. 14.02.2020, 23:21
ja pani wójt mogę osobiście zasponsorować jak będzie chciała jeszcze jechać nawet do ministerstwa i niech się to wreszcie skończy, w końcu ktoś porządek zrobi bo tu od dawna należało się za to wziąć tylko się wszyscy bali obecnego krzyku i bicia piany
Ok
Ok 14.02.2020, 19:10
A na odprawy dla nauczycieli gmina ma kase po 20 tyś trochę się nazbiera i gdzieś oszczędności znikają znowu
.
. 14.02.2020, 23:16
nie martw się men zwraca gminie te odprawy, w olszewnicy niektóre panie już planują na co wydać i się cieszą bo maja drugie umowy w innych szkołach
Ok
Ok 2 dni temu, 19:22
O jak super moze w końcu pojada na wymarzone wakacje i odpocząć beda mogli po ty wszystkim też im się cos należy
.
. 2 dni temu, 14:04
ale czemu łapki w dół? nie cieszycie się że men zwraca?
Ok
Ok 14.02.2020, 18:13
A kto tu byl w kuratorium 🤔😑
.
. 14.02.2020, 23:25
w kuratorium byli wszyscy i kuratorium było u nas :):):):)
W
W 14.02.2020, 21:47
Ot i amerykę odkryli.
.
. 14.02.2020, 18:36
Ahh i to az w lubliniw swita byla
..
.. 14.02.2020, 19:30
Jakie masz informacje kochany Wam tylko wolno jeździć my też możemy 😘
Nn
Nn 14.02.2020, 19:54
Zebys sie nie zdziwila ze za duzo wiemy; )
.
. 14.02.2020, 23:27
wszyscy wszystko wiedzą najlepiej i nikt nikogo nie przekona bo każdy wie najlepiej :):):):):)
😎😎😎😎
😎😎😎😎 14.02.2020, 20:04
O tak samo jak my robi się coraz bardziej ciekawe to czekamy na szczegoly kawke robić makowca kupić
Ok
Ok 14.02.2020, 18:46
I nie zgubiła się do domu trafili o matko
l
l 14.02.2020, 21:00
tajemnicy nikt z tego nie robił . a wy lepiej weźcie się za inne pomysły by mieć oszczędności i nie interesujcie się plotkami mimo to ,że pani wójt i tak wie co się dzieje w każdej wsi

Pozostałe