Radzyń Podlaski: Grabowiec i Olszewnica mówią "Hańba!"

  • 04.02.2020, 10:11
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Grabowiec i Olszewnica mówią "Hańba!"
Od września szkoła w Grabowcu ma przestać istnieć, a szkoła w Olszewnicy ma działać jako trzyoddziałowa filia podstawówki w Polskowoli. Taką intencję w głosowaniu podczas sesji rady gminy wyraziła większość radnych. - Każdy ma swoje Westerplatte. Państwo walczą o szkoły, my o rozwój gminy – kwitowała burzliwy przebieg głosowań wójt Anna Mróz. A mieszkańcy Olszewnicy i Grabowca już alarmują kuratorium o swoim sprzeciwie.

O tym, że gmina przygotowuje plan reorganizacji sieci szkół na swoim terenie mówiło się od miesięcy. Początkowo plan był taki, żeby zlikwidować podstawówkę w Grabowcu, a podstawówki w Olszewnicy i Żakowoli przekształcić w szkoły filialne – trzyoddziałowe, podstawówek w Kąkolewnicy i Polskowoli. Ostatecznie okazało się, że gmina chce zlikwidować podstawówkę w Grabowcu i ograniczyć nauczanie w Olszewnicy. - Co do szkoły w Żakowoli wstrzymaliśmy się z decyzją, bo dyrekcja placówki zaproponowała znaczący plan oszczędnościowy. Dajemy temu szanse i trzymamy dyrektora za słowo – mówi przewodniczący komisji oświaty w gminie, radny Piotr Czerwiński.

Głównym powodem ograniczenia działalności szkół jest oczywiście argument finansowy. Gmina wskazuje, jak z roku na rok rośnie udział jej środków utrzymaniu szkół, gdyż przekazywana na nie subwencja oscyluje w granicach 40- 50 procent. Przyszłość nie rysuje się optymistycznie, gdyż demografia w obwodach szkół, które mają zostać objęte przekształceniem, nie budzi żadnych wątpliwości – dzieci nie przybędzie.

Dlatego pod największym obstrzałem znalazła się Szkoła Podstawowa w Grabowcu. Tu w klasach 1 – 8 uczy się obecnie 22 uczniów. Dla nich szkoła utrzymuje 11,5 etatów nauczycielskich, na których uczy 18 nauczycieli. Koszty związane z utrzymaniem SP w Grabowcu w ostatnich latach wyglądały więc następująco: w 2017 – 614 tys. zł (320 tys. to subwencja), 2018 – 687 tys. zł (334 tys. zł subwencji), 2019 – 839 tys. zł (412 tys. zł subwencja). W tym roku z szacunków gminy wynika, że utrzymanie Grabowca kosztować będzie 984 tys. zł, z czego subwencja wyniesie zaledwie 324 tys. zł.

W Olszewnicy natomiast uczy się 57 dzieci. Na 15 etatach pracuje tu 18 nauczycieli. W 2017 roku utrzymanie szkoły kosztowało 953 tys. z (subwencja – 422 tys. zł), w 2018 – 1 mln 82 tys. zł ( subwencja – 615 tys. zł), w 2019 roku – 1 mln 144 tys. zł (subwencja – 568 tys. zł). W 2020 gmina oszacowała wydatki na olszewnicką podstawówkę w kwocie 1 mln 332 tys. zł, z czego subwencja miałaby wynieść 533 tys. zł. - Największe wydatki ponoszone na szkoły wiążą się z utrzymaniem etatów nauczycielskich – dodawał prezentując uzasadnienia do uchwał intencyjnych zmieniających zasady pracy szkół sekretarz gminy Marcin Czyżak. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 4 lutego

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (365)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
.
. 27.02.2020, 07:22
Ta arogancja wojcine zgubi Mysli ze tylko za szkoly chca ja ludzie odwoalac Za caloksztalt wojcino za caloksztalt
Ooo
Ooo 26.02.2020, 22:15
W tamtej gminie w dwóch szkołach jest tyłu uczniów co w samej Olszewnicy i je zostawiono
ja
ja 26.02.2020, 19:09
http://www.lukow24.pl/wiadomos… tak się sprawy załatwia
?
? 26.02.2020, 21:46
Brawo dla rady tak powinno być liczy się dobro dziecka aż miło
.
. 26.02.2020, 20:12
przeczytajcie komentarze :)
.
. 27.02.2020, 06:25
Tak Grzesiu przeczytamy.
Subiektywny
Subiektywny 26.02.2020, 15:20
Można było dziś poczuć powiew lekkiej zmiany w dzisiejszej sesji. Spokoju, złagodzenie napięcia. Radny Łątka zrozumiał chyba pewne sugestie. Czyżby zawiało lekkim strachem?
.
. 26.02.2020, 20:13
kto się boi i kogo ?
To
To 25.02.2020, 17:41
A może nie wójta tylko rade trzeba odwołać wystarczają ilosc podpisów mamy do wyboru
.
. 26.02.2020, 20:15
odwołajcie wszystkich, przyjdą nowi (czyli wy) i wyczarują kasę :) będzie mleko i miód i następne długi bo we wrześniu następna podwyżka dla nauczycieli
Ciemnota
Ciemnota 26.02.2020, 21:38
Dla nauczycieli dostajecie subwencję i będzie wysza o 600 zl na ucznia w mniejszych szkolach więc co Was boli ze wy nie macie pensji większej to nas nie interesuje kraina miodem plynaca moze i będzie po referendum wcześniej czy później dojdzie do skutku
..
.. 26.02.2020, 20:40
To ten milion kredytu, ktory ma zaraz byc zaciagniety jest na co? Juz na zas?
Ok
Ok 27.02.2020, 04:29
No trzeba zrobic projekt przedszkola trzeba działkę od księdza kupuc kasa potrzebna jest.Znowu a gdzie mowa o budowie skąd ta kasa będzie też kolejnt kredyt.I co zamtkaja szkoły bo sie nie oplaca bo duzo kosztuje gminy nie stac na utrzymanie ...... ..
Ja z Warszawy
Ja z Warszawy 26.02.2020, 06:48
Rada nic w tym temacie nie zmieni. To Wójt przygotowuje propozycje uchwał a rada głosuje. Wójcina ewidentnie nie ma pomysłu na gmine. Nic nie robi oprócz pozowania do zdjęć na imprezach. Niestety ludzie są zawiedzeni, dlatego pomysł padł w sprawie referendum
Ja
Ja 20.03.2020, 20:29
Ładny miał pomysł na gminę jak kredyty brać i swoim nagrody walić za donosicielstwo:)
.....
..... 23.02.2020, 18:52
Renia Wasz blask nas rozjaśnia
Renia
Renia 23.02.2020, 18:10
To co ile podpisów pod referendum zebraliscie? Za ciemny jesteście na tą władze. Ha ha
?
? 23.02.2020, 18:50
Wszystkiego dowiesz się w swoim czasie kochana tak jak i my ???????
Miło bylo Was poznać
Miło bylo Was poznać 23.02.2020, 18:48
W samej Olszewnicy 300 w Grabowiec 200 Polskowoli 200 cos jeszcze skarbie dalej masz zamiar nas obrażać wiesz nawet ludzi przekonywać nie trzeba odrazu sie podpisują nie ktorzy obiema rękoma
Zatroskany rodzic
Zatroskany rodzic 23.02.2020, 18:47
Pani Reniu, nikt tu nie jest ciemny. To jest poprostu cisza przed burzą. Piszmy więc ciekawe informacje, a nie bzdury. Myślę, że w sprawie szkół i tak już zainteresowani wszystko wiedza. Spokojnie sobie Pani odpoczywa w to niedzielne popołudnie i nabiera siły. Może jakieś spotkanie ? sobie Pani zorganizuje, a nie głupoty w głowie.
Zmartwiony
Zmartwiony 20.02.2020, 00:51
Jeśli będzie konkretny i zdecydowany kandydat to referendum jest bardzo prawdopodobne i możliwe do skutecznego przeprowadzenia. Kandydaci, proszę się ujawniać bo gmina idzie nadal w dół, trzeba ratować gminę.
Piotr Żakowolski
Piotr Żakowolski 20.02.2020, 07:05
Ale takiego kandydata nie ma nikt o zdrowych zmysłach nie chce teraz w to wchodzić. Także niech zamkną te trzy szkoły, pozwalniają trochę niewygodnych nauczycieli i wtedy kandydaci wyrosną jak grzyby po deszczu. No chyba, że jakimś cudem rodzice doprowadzą do referendum, to wtedy postawją ewentualnych kandydatów pod ścianą.
osa
osa 19.02.2020, 21:47
Jak się czyta te głupoty to się od razu nasuwa pomysł żeby w jednym z budynków utworzyć dom dla zdrowych inaczej bo do Suchowoli mamy daleko. Dajcie spokój tym głupotom w końcu bo wymyślacie już naprawdę jak byście się czegoś naćpali.
Swój
Swój 20.02.2020, 07:35
A jednak to prawda o psychiatryku w
Grabowcu.
?
? 20.02.2020, 06:47
Moze miejsca zabraknąć dla tych "zdrowych inaczej "kilka osob sie kwalifikuje
Zainteresowany kupnem
Zainteresowany kupnem 18.02.2020, 22:09
A nie wiecie, czy to prawda, bo krążą plotki, że na budynki po szkołach sa już chętni, zaćni tej gminy, którzy pomagali w wyborach, chcą kupić?? Czyli nie chodzi tu o oszczędności po zwolnieniu nauczycieli, tylko zysk po sprzedaży budynków??Czy ktoś słyszał to. W Grabowcu głośno jest.
Idol
Idol 19.02.2020, 06:53
Wszystko jest tak robione aby kasę kieszenie napełnić a zwłaszcza drogi. Z robót w ziemi najwięcej można ukręcić.
.
. 23.02.2020, 15:36
z doświadczenia stwierdzasz?
Ok
Ok 24.02.2020, 11:30
Nie to Wy nas uczycie że nie warto być uczciwym w tej gminie
Drogowiec
Drogowiec 19.02.2020, 07:33
Jakoś dziwnym trafem wszystkie drogi wygrywa Lubartów?
??
?? 18.02.2020, 22:16
Zapewne puste nie beda stać może i na sprzedaż sa gotowe lub pod wynajem komus obiecane
Za lasami
Za lasami 17.02.2020, 18:31
Kiedy było spotkanie w Lipniakach z informacjami co do szkoły czy przespać mi sie udało pytam nikt nic nie wiedział zero informacji sesja i listy nikt z rodzicami nie rozmawiał odrazu info że do Polskowoli samowolka normalnie
.
. 17.02.2020, 22:12
było np. zebranie w gminie z rodzicami i nauczycielami-nie powiedzieli ci? widocznie potrzebny im jesteś tylko do pisania postów a na zebranie wybrańcy pojechali-niegodny byłeś widocznie skoro cię dyrektorka nie zabrała ze sobą :):):)
To
To 18.02.2020, 06:26
Ty to nazywasz spotkaniem informacyjnym spotkanie to powino być ze wszystkimi rodzicami tam też do słowa doisc nie można było wy tylko nam informacje przekazać umiecie co już zostało zrobione bez prawa głosu naszego
.
. 18.02.2020, 17:58
ile ludzi tyle pomysłów i zdań na dany temat, po to wybiera się rady rodziców żeby reprezentowały ogół jak was źle reprezentują to ich odwołajcie i sami idźcie na ich miejsce
?
? 18.02.2020, 20:24
Chyba pierwsze powino byc z rodzicami rozmowy dyskusja a dopiero potem rada rodziców wkracza i dziala za i przeciw a nie zero rozmowy tylko dzialanie z waszej strony postawienie nas pod ścianą gdzieś sie o nas zapomnialo chyba
.
. 19.02.2020, 21:51
jasne koleś wójt z radnymi powinien od chałupy do chałupy latać i każdego oddzielnie pytać o zdanie, zapamiętać, a potem jeszcze zrobić tak żeby każdy był zadowolony
Zatroskany rodzic
Zatroskany rodzic 20.02.2020, 18:29
Nie od chałupy do chałupy tylko porozmawiać normalnie czy wy myślicie że nie wiemy że te szkoły zamknął się same za jakiś czas co my ciemni jesteśmy według was zdajemy sobie z tego sprawę boli to że nas nie sluchacie wogóle mozna z rodzicami porozmawiać znaleźć wspólny plan naprawczy dac szansę a nie odrazu na straty.Dzieci nie chcę wracac do Polskowoli dzieci prosza nas rodziców ,pretensje że walczymy o swoje byc albo nie być.Dlaczego nasze dzieci mają placic naj więcej za to przykre to jest postawienie nas pod ścianą dlaczego?Szkoła nie jest instytucją która ma na sobie zarobić! !!Plan naprawczy kosztem dzieci?wersji tysiące plotek milion ?dlaczego burzycie to co udało się wypracować .........DLACZEGO dla nas każdy rok znaczy wiele dla dzieci też dużo DAJ CIE SZANSĘ nerwy stres dla Was dla nas dla DZIECI co te dzieciaki sobie mysla jak my mamy im tłumaczyć nie wszystkie dzieci są doskonałe maja wady maja choroby człowiek walczy o lepsze jutro dla dziecka aby czulo sie bezpieczne o akceptację srodowiska kazda zmiana kazdy bodziec jest szokiem dla dziecka ?nazza walka o lepsze jutro wszystko idzie na marne czy dzieci chore mamy w domu zamykać odciac od społeczeństwa wydaje mi się że te dzieci swoje już przeszly czy ktoś bierze to pod uwagę czy dla dobra gminy dziecko takie trzeba skreślić nie dajac mu szansy nie pozwalając mu byc w grupie dzieci które je znaja ktore je akceptuja takie jakie jest tak czuje się inne walka rodziców o lepsze jutro idzie na straty teraz nie liczy się nic .Czy to naprawdę uratować moze naszą gminę ??
Kusy
Kusy 20.02.2020, 18:56
Liczy się PSL i zamknięcie trzech szkół, wyprzedaż mienia gminnego i jeszcze zarobić przy tym chyba proste to jest.
Zz
Zz 19.02.2020, 22:49
Nie musi latac Mieszkancy chyba jasno wyrazaja swoje zdanie Oni sa dla nas a nie my dla nich My ich wybralismy my ich mozemy odwolac
Ghyt
Ghyt 20.02.2020, 07:31
To na co czekacie. Lamenciarze
N
N 18.02.2020, 20:33
Rada rodzicow?
Do . " wiemy kto to jest"
Do . " wiemy kto to jest" 17.02.2020, 23:10
To to miała być Pani ta słynna debata o oświacie?? Czy to spotkanie miało być odpowiedzią na zadane pytanie Pana Wocha - Co z oświatą?"Załatwi się" Czyli mamy rozumieć że załatwienie nas w Olszewnicy, w Grabowcu no i w Żakowoli bo i tak jak nie teraz to za rok zamkniecie to to jest rozwiązanie problemu z oświatą. Nie wolno oszukiwać prostych ludzi?
Httf
Httf 18.02.2020, 07:29
Ktoś musi to zrobić budżet nie jest z gumy. Chcecie robić referendum to zabierajcie podpisy nawet nikt się nie chce pchać w to a już nie mówię o rządzeniu tą gminą. Tylko siedzą tu i lamentują.
Ok
Ok 18.02.2020, 08:15
Kandydatów na stanowisko jest 3
.
. 18.02.2020, 18:01
czyżby pan duszek, pan woch i pan który najbardziej tęskni :) wszyscy oni ubiegali się już o to stanowisko więc tak mi się wydedukowało
Teresa
Teresa 20.02.2020, 00:42
A ja słyszałam jeszcze o innych kandydatach na wójta, np. Pan były radny z Wygnanki, Pani dyrektor jednej ze szkół, a nawet jeden urzędnik od inwestycji. Wybór jest duży tylko kto zechce wchodzić w bagno
To wszystko jedno
To wszystko jedno 18.02.2020, 19:13
Oj nie Ci jeszcze o kims zapomniałaś kropeczko
Kusy
Kusy 18.02.2020, 20:23
Ta jeszcze Orzeł Kąkolewnica ,aż nagle usunął większość postów ze swej strony. Czyżby się wstydził się swoich radnych co głosowali za zamknięciem szkoły. Warto wiedzieć kto kim jest
Bgf
Bgf 18.02.2020, 08:23
Ha ha i czekają aż ktoś za nich referendum zrobi. Ot mi kandydaci z Bożej Łaski.
To
To 18.02.2020, 08:29
Nie musza sie tak afiszować moze i z Bozej laski w swoim czasie dowiecie sie wszystkiego tak jak my
C
C 18.02.2020, 07:38
Pani z gminy zabrala glos Spokojnie nasza gmina gorszego wojta nie miala niz teraz Moze ten kto ja zastapi nie bwdzie klocil ludzi
.
. 18.02.2020, 17:54
To jest twoje zdanie, a moje jest takie, że gmina ma w bardzo dobrego wójta, któremu zależy na WSZYSTKICH mieszkańcach. Takiego, który nie bał się narazić na wasze obecne ataki dla dobra większości z nas. Robicie z igły widły bo jest ktoś kto dalej nie może się pogodzić ze swoją porażką w wyborach a część z tych co tu piszą straciła swoje oparcie i profity. Dzieci jeszcze wciągacie w tę swoją wojenkę i każecie im transparenty nosić co uważam za bardzo nieodpowiedzialne, bo dzieci nie powinny być mieszane w sprawy dorosłych i ich problemy. Jeśli ta zmiana dojdzie do skutku i będą musiały zmienić szkołę to jak się będą czuły. Sami zabieracie im szanse na zaadoptowanie się w nowym miejscu i straszycie nową szkołą, a to nie jest dla nich dobre i nie świadczy dobrze o was jako rodzicach. Pomyślcie o tym. My możemy debatować i argumentować ale dzieci powinny być chronione z każdej strony bo to tylko dzieci.
Zatroskany rodzic
Zatroskany rodzic 19.02.2020, 08:38
Kropeczka to wie komu i co lizać. Żałosne ?ale tak reagują ludzie którzy martwią się o swój stołeczek. Wierna oddana kropeczka???
.
. 23.02.2020, 15:39
komu ty liżesz? nie odpowiadaj wiemy :):):):)
????
???? 23.02.2020, 16:59
Raczej nie Tobie ?
.
. 18.02.2020, 19:52
I to jest TWOJE zdanie ktore nic a nic mnie nie interesuje Nie masz.pojecia co ta szkola dla nas znaczy bo jestes typowym ignorantem z kakolewnicy lub po prostu ktos kazal ci to napisac
.
. 23.02.2020, 15:43
a może mnie nie interesuje twoje zdanie? dlaczego tylko ma być ważne? skoro moje dziecko może się uczyć w większej klasie, to twoje też może a jak ci się nie podoba to guwernantkę sobie wynajmij do domu. dlaczego mamy dokładać do twojego widzimisię, to są też nasze pieniądze
..
.. 23.02.2020, 18:01
Ja ci nie bronie przeniesc dziecka do mniejszej szkoly jak ci tak zle w duzych klasach Ja za teoje drogi i chodniki tez nie chce placic a musze wiec o co chodzi? To tez moje pieniadze jak pisales
Oj
Oj 23.02.2020, 17:01
Ale co stoi na przeszkodzie abys dala dziecko do nas też będzie i będzie mialo guwerantkę spróbuj
Ok
Ok 18.02.2020, 19:11
No właśnie WY zapomnieliscie o dzieciach a one nas prosza i niechca wracac tam gdzie byly i my jako rodzice mamy prawo walczyć dla nich i musimy
.
. 18.02.2020, 18:34
Wójcina dla tylko o WYBRANYCH mieszkańców. Piszesz bardzo ładnie, ale widać, że z ludźmi żyć w zgodzie nie potrafisz. Nie będziecie ulepszać Kąkolewnicy naszym kosztem. A jak nasze szkoły to tylko takie "igły", to zostawcie je i nas w spokoju. Remontujcie się za swoje, my waszych dróg i imprez nie chcemy.
Piotr
Piotr 16.02.2020, 21:40
Radni którzy startowali z ramienia PIS Kąkolewnica też byli za zamknięciem szkół? Ktoś może wie.
To  my mieszkańcy
To my mieszkańcy 17.02.2020, 06:36
Startowalu aby wygrać po trupach do celu wielu ludzi oszukali gory im obiecali no cóż raz drugi raz sie ludzie nie nabiorą a z ludźmi trzeba żyć radnym sie bywa przykro nam że tak szybko zdanie zmienili
To
To 17.02.2020, 06:14
Tak też byli za zamknięciem szkół
.
. 16.02.2020, 22:19
Widziałam tą sesjie i oczywiście radni co startowali z PIS Kąkolewnica głosowali za zamknięciem szkół radny bodajże Szkodkowski J , Renata Czerwińska i ten trzeci
Do Piotr
Do Piotr 16.02.2020, 22:11
a to chodzi wam o tych dwóch z turowa co to z RAsilu startowali który popierał na burmistrza miasta tego pana z PLATFORMY, to oni teraz z PIS śa to już tego sam diabeł nie rozgryzie kto jest z czego??Czy są jeszcze jacys inni bo to chyba pozostali to z psl od wójtowej?
Oni
Oni 16.02.2020, 22:24
Nie no Renia Czerwińska i Szkodkowski z PIS Kąkolewnica startowali od Grześka i Wacka jeszcze gdzieś zdjęcie z ulotki mam no i Grzesiek ma to zdjęcie na Facebooku z nimi. I oni głosowali za zamknięciem szkół.
turowiak
turowiak 16.02.2020, 16:45
U nas też się zbierze
Południowy
Południowy 16.02.2020, 15:39
To ile tych podpisów trzeba 700 na referendum. Jak będziecie zbierać dawajcie znać.
i
i 16.02.2020, 10:25
https://www.radiobiper.info/2020/02/15/spotkanie-dotyczace-likwidacji-szkoly-w-grabowcu-filmgaleria/
?
? 16.02.2020, 13:42
REFERENDUM, brawo i to jak najszybciej. ?
osa
osa 16.02.2020, 21:04
tęsknisz zbigniewie wszyscy wiemy ale nic się nie zmieniło każdy lepszy od ciebie
Oszukani
Oszukani 17.02.2020, 06:31
Zamienil stryjek siekierke na kijek ale sa ludzie ktorzy skoncza ten cyrk bo gmina ma byc dla mieszkańców a nie przeciwko nim
.
. 23.02.2020, 15:47
raczej kijek na siekierkę i to taka co w końcu zrobi porządku trochę w tej gminie
.
. 17.02.2020, 16:31
gmina ma mieszkańców ponad 4000 więc liczcie się też z nami, dlaczego mamy płacić wszyscy za indywidualne nauczanie waszych dzieci? nasze gorsze? mogą chodzić nasze do większych klas to mogą i wasze! będzie sprawiedliwie
p
p 17.02.2020, 17:52
ma ponad 8000 ,my chcemy jakiejś propozycji a nie zamykamy i nie macie nic do gadania.Jak się szuka oszczędności rozważa się różne warianty i przedstawia je mieszkańcom.My byliśmy postawieni pod ścianą ,najpierw zamykacie a na sesji rady nagle informujecie nas o przekształceniu szkoły, a ta debata to gdzie i kiedy była przeprowadzona którą obiecywała Pani Wójt w kampanii wyborczej.Jak się kogoś szanuje to się z nim rozmawia
To
To 17.02.2020, 17:22
Tak chca oszczędności to jaka to oszczędność zamykac gdzie jest 57 dzieci no minus 13 przedszkole co by nie było że nie odjete i robic dla 20 od przedszkola do 3 kl moze będzie 20 dzieci jeżeli rodzice zostawią malychy tu chodź wątpliwości mam bo mając dziecko w 2 czy przedszkolu a starszy w 4 lub 5 kl wiadomo ze do jednej szkoły pójdą co by nie latac to utrzymanie budynku ogrzewanie i wogóle to jest oszczędność tak chcecie doprowadzić do tego aby sam się zamknął nich gmina odrazu deski weźmie i plugi do zaorania deskami zabije resztę zaorac będzie oszczędność będzie 3 wsie znikną i po klopocie pretensje że o swoje walczymy zastanowić się proszę co WY BYŚCIE robili na naszym miejscu co czekali byście nie walczyli jak się da duzo dzieci to zapraszamy do nas będzie indywidualne podejście i nauczanie to zależy wszystko od grona nauczycieli dyrektor jak jest a te szkoly gdzie jest ok wszystko gdzie dzieci chca chodzić tetaz trzeba zniszczyć
?
? 17.02.2020, 17:03
A czy nasze dzieci to śmieci aby co 3 lata ich ze szkoły do szkoły przenosić chyba trzeba jeszcze rzecznika praw dziecka pinformowac nerwy stres one niechcą nie nikt o nich nie pomyśli
..
.. 17.02.2020, 16:40
Idac tym tokiem myslenia to czemu my wam.mamy remontowac drogi Jestescie od nas lepsi?
..
.. 17.02.2020, 16:37
Wasze zapraszamy do nas skoro wam tak zle. Nie rozumiem takiego myslenia jak wasze. Oni maja lepiej niz my to zrobmy im gorzej. Zalosni jestescie
renia
renia 16.02.2020, 21:11
I tak mu na drugi rok szkołę zamkniemy w Żakowoli
Ok
Ok 17.02.2020, 06:16
Renia jesteś martwilam sie o Ciebie a tak w ogóle to macie jakieś kompleksy na swoim punkcie
poprzeczna
poprzeczna 16.02.2020, 21:35
jak doczekacie na stołku
Ciemnoty
Ciemnoty 16.02.2020, 13:24
Warto posłuchać brawo może w końcu ktos zrobi porządek
ja
ja 16.02.2020, 08:36
Przyjechali urzędnicy na to niby zebranie w Olszewnicy i najpierw chcieli całkiem zamknąć nam szkołę,teraz mydlą nam oczy filią i klasami 1-3 bo niby taniej.Czy rozmawialiście z nami o tych pomysłach ,wszystkiego musimy dowiadywać się z sesji rady gminy i plotek.Pani wójt mówiła o debacie na temat oświaty której nie ma i nie było.Sokule i Lipniaki oleliście całkowicie nawet o zebraniu nie wiedzieli tak wygląda dyktatura.Załatwiacie wszystko w swoich gabinetach nie licząc się z nami z ludźmi trzeba się rozmawiać a nie stawiać przed faktem dokonanym.
Głupce
Głupce 16.02.2020, 15:05
Zacznijmy od tego że to nie bylo spotkanie w sprawie szkoły żadnych informacji na temat tego nie bylo tylko rodzice zaczęli temat na proste pytania nie potrafią odpowiedzieć i za zamykanie szkół sie biorą traktują rodziców jak powietrze nie słuchają nic radny wyzywa od głupców to tylko swiadczy o ich poziomie nie o rodzicach pretensje że pisza że jada do kuratorium do posłów że wołają o pomoc tak wołają i będą wołać bo w gminie nikt nam pomóc nie chce nikt nie słucha a to jest walka o dobro naszych dzieci postawiono nas przed faktem dokonanym bez prawa glosu i dyskusji
0 16.02.2020, 20:17
brak informacji to dezinformacja .
Ciemnota II
Ciemnota II 16.02.2020, 08:11
A to dobry pomysł. W gminie Międzyrzec tak jest. Będą budować przedszkole, za co jak już 4 banki wzięli długu jeszcze rządzić nie zaczęli, i to na co na dobre drogi, i to tylko Kąkolewnica, przewodniczący sobie robi, droga jak ekspresówka, a robi autostradę, bo tam głosy są i były, a u nas co zaorać. Ciemnota ma lepsze pomysły jak uczeni, tylko z nami nie chce nikt gadać.
Ciemnota
Ciemnota 16.02.2020, 07:10
A moze tak dzieci z Polskowoli od4 kl do Olszewnicy a w Grabowcu zrobic przedszkole po co gmina ma budować nowe tam remont zrobic a nie odrazu na straty spisać czy ktos brał taką możliwość pod uwagę
Mieszkaniec naszej gminy
Mieszkaniec naszej gminy 15.02.2020, 23:25
O proszę kto tak się tak się zaangażował w obronę władz naszych. Jaka wykładnia prawa. brawo. A i dobrze z drugiej strony, bo jak mieliście nauczyciele swego wójta, to zły był, prace wam dawał,to pisaliście głupoty, ze tak zastraszał, to teraz niech zamykają wam szkoły i na kuroniówkę. Wcale mi was nie żal. Za rok Żakowolę i Turów przekształcić i do domów. Ja bym jeszcze Kąkolewnicę trochę przeczyścił tyle lat siedzą tam już emeryci, i to nie z naszej Gminy. Młodzi, taniej będą kosztować. Podatków u nas nie płacą, a kasę z naszych podatków trzeba im płacić, jestem często z towarem w szkole to widzę. A w Polskowoli to tam dopiero raj mają, dwóch dyrektorów, jeden do południa, drugi po południu. Zyć nie umierać. A ile pracowników obsługi, nie wiadomo który od czego?. Jakoś teraz nikt nie narzeka, jak kiedyś, że mało. Jak trusie siedzą. Z jednej strony to sie śmiać, jak czytam te wpisy, a z drugiej płakać. Po prostu nie dorośliśmy wszyscy do demokracji.Pozdrawiam.
.
. 15.02.2020, 22:16
"... przekształcone powinny być mniejsze szkoły w szkoły filialne. Szkoła filialna to szkoła organizacyjnie podporządkowana innej placówce. Szkołę tego typu tworzy się w przypadkach uzasadnionych miejscowymi warunkami – art. 61 ust. 2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) – dalej u.s.o.

W przypadku, gdy istnieje szkoła podstawowa (lub kilka małych szkół), a organ prowadzący zamierza na jej bazie utworzyć filię szkoły podstawowej, to oznacza, że zamierza zmienić strukturę organizacyjną tej szkoły. Innymi słowy zamierza przekształcić szkołę podstawową w szkołę filialną w rozumieniu ustawy o systemie oświaty. W świetle art. 59 ust. 6 u.s.o., w przypadku przekształcenia szkoły stosuje się odpowiednio art. 58 i art. 59 ust. 1 – 5 u.s.o...."

Pozostałe