Na PSW rozmawiali o depresji i stresie

  • 05.12.2016, 19:41 (aktualizacja 12.12.2016, 16:48)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Na PSW rozmawiali o depresji i stresie
Depresja była tematem konferencji zorganizowanej 22 listopada w murach Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Naukowcy i specjaliści dyskutowali o objawach i sposobach leczenia tej podstępnej i bardzo trudnej do pokonania choroby.

Konferencję zorganizowali Zakład Ratownictwa Medycznego PSW, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Jak podkreślali prelegenci, temat depresji jest istotny w kontekście medycyny i socjologii, gdyż szacuje się, że na depresję choruje już półtora miliona Polaków. Codziennie kilkanaście osób dokonuje próby samobójczej. To skutek szybszego tempa życia, presji i stresu. Nie zawsze też umiemy prawidłowo odczytać niepokojące symptomy towarzyszące temu schorzeniu i podjąć z nim skuteczną walkę.

Liczne grono uczestników konferencji stanowili pracownicy służb mundurowych oraz pogotowia ratunkowego, czyli zawodów, których przedstawiciele często mają do czynienia z osobami chorującymi na depresję, a nawet podejmującymi próby samobójcze. Informacje, jak właściwie zareagować, żeby już na pierwszym etapie pacjent otrzymał odpowiednią pomoc, były ważne z perspektywy studentów ratownictwa medycznego, którzy konferencję współorganizowali. 

Długotrwały smutek, apatia, poczucie lęku lub trudne do zdiagnozowania bóle głowy czy w klatce piersiowej, to symptomy, które powinny dać sygnał do jak najszybszej wizyty u specjalisty. – Depresja jest coraz mniej wstydliwym schorzeniem. Ludzie nie boją się przychodzić po pomoc do gabinetów psychiatrycznych. Ważnym czynnikiem w leczeniu depresji jest wsparcie bliskich. Największym błędem jest pozostawienie takiej osoby samej sobie. Należy dużo rozmawiać i okazywać zainteresowanie – wyjaśniał w trakcie prelekcji Leszek Korpysz, lekarz psychiatra z Międzyrzeca Podlaskiego.

Więcej na temat konferencji czytaj w nr 49 papierowego i elektronicznego wydania "Słowa"

Monika Pawluk

 

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe