Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:52
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Na PSW rozmawiali o depresji i stresie

Depresja była tematem konferencji zorganizowanej 22 listopada w murach Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Naukowcy i specjaliści dyskutowali o objawach i sposobach leczenia tej podstępnej i bardzo trudnej do pokonania choroby.
Na PSW rozmawiali o depresji i stresie

Konferencję zorganizowali Zakład Ratownictwa Medycznego PSW, Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Jak podkreślali prelegenci, temat depresji jest istotny w kontekście medycyny i socjologii, gdyż szacuje się, że na depresję choruje już półtora miliona Polaków. Codziennie kilkanaście osób dokonuje próby samobójczej. To skutek szybszego tempa życia, presji i stresu. Nie zawsze też umiemy prawidłowo odczytać niepokojące symptomy towarzyszące temu schorzeniu i podjąć z nim skuteczną walkę.

Liczne grono uczestników konferencji stanowili pracownicy służb mundurowych oraz pogotowia ratunkowego, czyli zawodów, których przedstawiciele często mają do czynienia z osobami chorującymi na depresję, a nawet podejmującymi próby samobójcze. Informacje, jak właściwie zareagować, żeby już na pierwszym etapie pacjent otrzymał odpowiednią pomoc, były ważne z perspektywy studentów ratownictwa medycznego, którzy konferencję współorganizowali. 

Długotrwały smutek, apatia, poczucie lęku lub trudne do zdiagnozowania bóle głowy czy w klatce piersiowej, to symptomy, które powinny dać sygnał do jak najszybszej wizyty u specjalisty. – Depresja jest coraz mniej wstydliwym schorzeniem. Ludzie nie boją się przychodzić po pomoc do gabinetów psychiatrycznych. Ważnym czynnikiem w leczeniu depresji jest wsparcie bliskich. Największym błędem jest pozostawienie takiej osoby samej sobie. Należy dużo rozmawiać i okazywać zainteresowanie – wyjaśniał w trakcie prelekcji Leszek Korpysz, lekarz psychiatra z Międzyrzeca Podlaskiego.

Więcej na temat konferencji czytaj w nr 49 papierowego i elektronicznego wydania "Słowa"

Monika Pawluk

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama