Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 10:25
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Cięcie plazmowe - najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Proces cięcia metali nadal kryje mnóstwo tajemnic! W tym celu wykorzystuje się różne sposoby, a obecnie jednym z najpopularniejszych jest cięcie plazmowe. Polega ono na topieniu i wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody? W jakich sytuacjach przydaje się cięcie plazmowe?
Cięcie plazmowe - najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Plazma oraz skład systemu plazmowego

Jeżeli chcemy dobrze zrozumieć zjawisko cięcia plazmowego, warto się dowiedzieć z czego ogólnie składa się ten system. Ogólnie plazma to zjonizowana materia, która swoją strukturą przypomina gaz, ale różni się wyższą jonizacją cząsteczek. Często też bywa nazywana czwartym stanem skupienia. Przewodzi ona prąd elektryczny, a gdy osiągnie on odpowiednią wartość, to plazma emituje energię w postaci światła i ciepła. Do cięcia plazmowego wykorzystuje się specjalne urządzenia, które można kupić, np. na https://www.eckert.com.pl/pl/offer/80,ciecie-plazmowe.html.

A z czego składa się system plazmowy? Z reguły wyróżnia się w nim cztery podstawowe elementy: źródło zasilania, palnik plazmowy, przewód uziemiający i części eksploatacyjne. W niektórych przypadkach pojawiają się też konsole gazowe, które ułatwiają dozowanie gazów technicznych (najczęściej są to tlen, azot oraz argon).

Czym jest proces cięcia plazmowego?

Wiemy już czym jest plazma oraz z czego składa się system plazmowy, więc można już wyjaśnić jak wygląda proces cięcia plazmowego. W przypadku konwencjonalnego systemu plazmowego w momencie wciśnięcia spustu palnika podaje on prąd o niskim natężeniu, który następnie wraca do źródła. W tym samym czasie podaje się gaz pod dużym ciśnieniem, a wskutek tego następuje odsunięcie elektrody od dyszy. Powoduje to jonizację, a w efekcie wytwarza się strumień plazmy. W czasie cięcia plazmą wykorzystuje się wysoką temperaturę w jądrze łuku plazmowego i dużą prędkość strumienia plazmy.

Kiedy stosować cięcie plazmowe?

Istotna jest również kwestia, w jakich sytuacjach wykorzystuje się cięcie plazmowe. Z reguły stosuje się go do materiałów przewodzących prąd. Najczęściej jednak cięcie plazmowe wykorzystuje się do stali czarnej, stali nierdzewnej czy aluminium. Możliwości systemów plazmowych są zależne od mocy, ale najczęściej są w stanie rozcinać blachy o grubości 75-150 mm. Można je stosować do pomalowanych, zabrudzonych, a nawet zardzewiałych powierzchni. Nie wymaga to wcześniejszego oczyszczania, a prawidłowej pracy potrzebny jest jedynie dobry kontakt elektryczny. Systemy plazmowe można również zainstalować w robotach oraz na stołach CNC.

Rodzaje cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe można wykorzystywać na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze rodzaje tej metody to:

  • podstawowe,
  • ukosowane,
  • szablonowe,
  • żłobienie,
  • zmechanizowane,
  • cięcie wielu blach jednocześnie.

Dostępność tak wielu rodzajów cięcie sprawia, że mamy szeroki wachlarz możliwości. Dzięki temu cięcie plazmowe znajduje szerokie zastosowanie i może być często wykorzystywane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: czyt →T łłO!Treść komentarza: +PLU sssss. Zadałem pytania, proszę odpowiadać na pytania. Nawzajem. Nie wstydzę się zdania, znają mnie u Nas. Nie wychylaj się proszę, głębiej Dziubek w norce. Sprawka jest p o w a ż n a. Władze (lokalne) jeszcze nie wiedzą, jak NA TAKIE, reagować. Policja jest ślepa i jednostronna, pomija przyczynianie się i ... lobbowanie HodowcówPsów. Robi dla nich. Skandal. Także, jeszcze się nie zorientowali. Pies w kojcu= a g re s j a. Pies to nie zabawka.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:21Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: rodzicTreść komentarza: Jeszcze jedno. Pełnoletni nie oznacza dorosły. Dorosły jest w 99% samowystarczalny. Poniżej 90% jest to osoba pełnoletnia wymagająca mniejszych bądź większych korekt, wskazówekData dodania komentarza: 21.04.2024, 01:25Źródło komentarza: Dorośli uczniowie nie chcą, żeby rodzice przeglądali ich oceny
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama